Wczoraj UKE opublikowało wszystkie stanowiska firm telekomunikacyjnych na temat warunków aukcji 5G, co oznacza, iż można w końcu ją rozpocząć. Dokładny termin poznamy już jutro na konferencji UKE. Tymczasem możemy zapoznać się już z wynikami pomiarów tymczasowych rozwiązań dla nowych technologii, w postaci pomiarów Speedtest.pl w zasięgu 5G z agregacją pasm Plusa, czyli 5G Ultra.
Rozwiązanie 5G Ultra, to tak naprawdę agregacja pasm będących aktualnie w posiadaniu Plusa, zwiększająca pojemność i prędkość tej technologii na wybranych nadajnikach tego operatora. Wykorzystano do tego dwie częstotliwości w technologii 5G (2600 MHz i 2100 MHz) oraz dodatkową warstwę 4G (1800 MHz). Na ten moment agregacja ta działa na 356 nadajnikach, a listę miejscowości, w których są one dostępne znajdziecie pod tym linkiem. Z kolei jeśli chcecie to sprawdzić na mapie w dokładnej lokalizacji, ta dostępna jest pod tym linkiem.
Polecamy na Geekweek: „Kosmiczny projekt” nowego budynku głównego Polskiej Stacji Antarktycznej
5G Ultra w Plusie - pierwsze testy
Testy prędkości 5G Ultra przeprowadził już serwis Speedtest.pl w miejscowości Oborniki Śląskie, przy wykorzystaniu Samsunga Galaxy A54 5G.
Nadajnik był w bliskiej odległości od testującego, w linii widoczności optycznej i w otwartej przestrzeni (outdoor), a więc w bardzo dobrych warunkach radiowych, co w praktyce nie jest sytuacją zbyt częstą podczas korzystania z internetu w smartfonie.
Czytaj dalej poniżej
Wyniki pomiarów porównano z osiągami w zasięgu 5G bez wspomnianej agregacji i były one wyższe o około 20-30%.
Najwyższy wynik jaki uzyskano w zasięgu 5G Ultra wyniósł 604,7 Mb/s przy pobieranych danych, jednak średnie prędkości wyniosły tu 491 Mb/s w godzinach porannych i 338 Mb/s w godzinach wieczornych. Należy przy tym pamiętać, że testy Speedtest.pl były przeprowadzone w niemal idealnych warunkach - serwis jednocześnie prognozuje, iż w praktyce prędkości uzyskiwane dzięki tej agregacji mogą wahać się od 160 Mb/s do 200 Mb/s.Źródło: Speedtest.pl
Stock Image from Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu