Linux

5 gier na Linuksa, w które warto zagrać vol. 5

Rafał Kurczyński
5 gier na Linuksa, w które warto zagrać vol. 5
21

Witajcie! Rozpoczynamy dzisiaj piąty odcinek "5 gier na Linuksa, w które warto zagrać", który wypada pod koniec piątego miesiąca roku - maja. Na co znów warto wydać parę drobniaków? W ostatnim czasie wiele się zmieniło. Wiedźmin 2, o którym wspominałem w pierwszym odcinku, jest już dostępny do po...

Witajcie! Rozpoczynamy dzisiaj piąty odcinek "5 gier na Linuksa, w które warto zagrać", który wypada pod koniec piątego miesiąca roku - maja. Na co znów warto wydać parę drobniaków?

W ostatnim czasie wiele się zmieniło. Wiedźmin 2, o którym wspominałem w pierwszym odcinku, jest już dostępny do pobrania, jak i samej gry, a po aktualizacji sterowników przez Intela, komputery z układami HD4000, HD5000 i Iris działają jeszcze wydajniej, dlaczego też, warto zainteresować się nowymi grami, co spróbuję wam ułatwić. Dodatkowo dodam, że na chwilę obecną, osoby decydujące się na Wiedźmina 2 powinni zaopatrzyć się w otwarte sterowniki, ponieważ zgłoszono wiele losowych błędów na autorskim oprogramowaniu do kart graficznych Nvidia i ATI/AMD.

Od czego by tu zacząć? Ach! Przecież to oczywiste, naturalnie od wyścigów samochodowych!

Little Racers STREET

Gier wyścigowych na Linuksie jest jak na lekarstwo, choć antybiotyk na braki w zasobach serwisu Steam jest bardzo słodki. Little Racers STREET jest grą wyścigową, której rozgrywkę obserwujemy z lotu ptaka, a podobieństwa z legendarnym Ignition! da się wyczuć już na kilometr.

Szybkie samochody, duży wybór plansz, części i wyścigów powoduje, że w "małą ścigankę" gra się naprawdę przyjemnie. Bardzo dużym atutem gry jest jej realistyczna fizyka, dzięki czemu jazda po ciasnych uliczkach miast jest po porostu przyjemna. Miłą ciekawostką jest również fakt, że przemierzając niezmierzone trasy, zarówno miejskie jak i off-road'owe, dane nam będzie zobaczyć bardzo realistycznie odzwierciedloną pogodę, utrudniającą nam codzienną rozgrywkę - coś niesamowitego!

Co prawda, nie jest to alternatywa dla Need For Speed, Dirt, czy Grid, jednak lepszy rydz niż nic, a gra jest idealnym sposobem na spędzenie nudnego weekendu przed komputerem z padem w ręku - aż chyba kupię sobie jedną kopię, a co mi tam! Grę znajdziecie tutaj.

Democracy 3

Polityka - temat, który zwykle pojawia się na wszelkiego rodzaju spotkaniach rodzinnych, czy w telewizji. Niektórych z nas ciekawi, innych irytuje - jeżeli chcecie poznać ją z trochę innej strony, polecam wam grę Democracy 3!

Gra jest stuprocentową symulacją zarządzania państwem, w której możemy dobrać sobie pomocników pełniących dane różne funkcje w państwie, decydować o tym, jak łagodzić konflikty - między innymi pomiędzy ekologami a biznesmenami pragnącymi stworzyć autostradę na miejscu pobliskiego parku.

Ciekawą rzeczą jest tu klasyfikacja naszych rządów i przyznawanie nam za to odznaczeń - idealne socjalistyczne państwo, oznakowane sierpem i młotem? Myślę, że niejeden z was chciałby zobaczyć różnicę pomiędzy państwem socjalistycznym i demokratycznym? Grę w 50% zniżce odnajdziecie tutaj.

Game Dev Tycoon

Gier pozwalającym nam poczuć na własnej skórze jak ciężkim zadaniem jest stworzenie czegoś z niczego i podtrzymania tego przy życiu jest bardzo wiele, a najlepszym tego przykładem jest bardzo popularna seria gier wielu wydawców ze słowem "Tycoon" w tytule.

Nowa pozycja w Steam dla Linuksa pozwala nam wcielić się w programistę pragnącego stworzyć grę, dzięki której stworzy kolejną i kolejną, aby tym samym zbudować swoje komputerowe imperium.

Wiele możliwości wyboru rodzajów gry, sterowanie swoją załogą i powiększanie swojej ekipy - to wszystko pokazuje nam, jak dużo wiary w siebie i samozaparcia trzeba włożyć w tworzenie hitowych produkcji, które zdobywają rynek gier komputerowych - dla mnie bomba!

Moim zdaniem, to najlepsza produkcja w dzisiejszym cyklu i naprawdę warto wydać na nią te niecałe 5 euro, dopóki gra jest sprzedawana w promocji 50% - ktoś chętny? Game Dev Tycoon znajdziecie tutaj.

Lesabel

"W czasach mroku, tylko największy z herosów może ocalić świat. Zagraj w tą niesamowicie poprowadzoną przygodę sam, lub wezwij do pomocy w batalii drużynę do 7 przyjaciół. Całe chmary spragnionych krwi potworów, nieprzebrane masy średniowiecznego wyposażenia oraz mnóstwo mocy i umiejętności, które możesz posiąść.
Odwiedź dziesiątki różnorodnych lokacji: bagna, lochy, pustynie, lodowe doliny, starożytne ruiny, lasy, jaskinie i wiele, wiele innych. Ciesz się trwającą ok 25 godzin przygodą z 3 poziomami trudności, sprawiającymi, że zabawa jest coraz trudniejsza i coraz bardziej wciągająca.

Chwytaj za miecz i wpadaj prosto w środek akcji!"  - nie wiem jak was, jednak mnie powyższy opis gry  zaciekawił, dlatego też postanowiłem uwzględnić tę grę w dzisiejszym cyklu. Gra wyglądem przypomina typową grę RPG, swoją rozgrywką zbliżając się do hitów takich jak Dota 2, czy League of Legends.

Bardzo przyjemną rzeczą jest tutaj tryb gry wieloosobowej, który oferuje możliwość gry wielo-platformowej, co oznacza, że jednocześnie zagrają ze sobą użytkownicy komputerów PC, posiadacze konsol Steam Machines, użytkownicy tabletów i telefonów z Androidem oraz sadownicy - zarówno ci komputerowi, jak i mobilni.

Grafika stoi tu na umiarkowanym poziomie, co prawdopodobne spowodowane jest tym, że gra ma mniej więcej tak samo wyglądać na urządzeniach mobilnych, jak i na "dużych" komputerach i laptopach, za co z całego serca szanuję twórcę tej wspaniałej gry - w końcu, ktoś zrobił to dobrze. Ten naprawdę ciekawy tytuł odnajdziecie tutaj.

Metro: Redux

Jakiś czas temu opowiadałem wam o grze Metro: Last Light, dzięki czemu, dzisiaj mogę z wielkim uśmiechem na ustach, zaprezentować wam poprawioną pod względem oprawy graficznej, Metro 2033 i Last Light - tym razem z dopiskiem Redux.

Gry na chwilę obecną są dostępne w przedsprzedaży i moim zdaniem warto wydać na nie te parę euro (w przypadku Metro 2033 i Last Light jest to 19,99 i 39,99 za paczkę zawierającą obydwie pozycje), ponieważ odświeżone gry powalają pod względem graficznym, jak i fabularnym - można rzecz, że takich gier jest stanowczo zbyt mało.

Nie będę zdradzać wam wątku fabularnego tych gier, jednak mogę wam podpowiedzieć, że to gra warta świeczki, choć moim skromnym zdaniem, lepiej czekać na obniżki, gdzie gry kupimy za grosze.  Metro 2033 Redux oraz paczkę obydwóch gier odnajdziecie tutaj.

Tak oto kończy się kolejny odcinek tej pięknej serii, która patrząc na nią z realistycznym podejściem do życia, szybko się nie zakończy, dlatego też pozostaje mi życzyć wam miłego sobotniego wieczora i gorąco zaprosić was do kolejnego odcinka, który dane wam będzie przeczytać już za dwa tygodnie.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

linux