Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Ciekawostki

3D powinno umrzeć, a tymczasem wraca. W wideokonferencjach

KR
Krzysztof Rojek
4

3D w telewizorach umarło śmiercią naturalną. Czy wideokonferencje będą miejscem, w którym pokaże swój potencjał?

3D w telewizorach miało być rewolucją. I z teoretycznego punktu widzenia - mogło taką rewolucją być. W końcu dodanie kolejnego wymiaru do oglądanego obrazu jest rzeczą naprawdę znaczącą. Niestety, w tym wypadku zawiodły dwie rzeczy. Po pierwsze, implementacja. Oglądanie telewizji 3D było na dłuższą metę po prostu niewygodne. Po drugie - zawiódł marketing, który obiecywał klientom doświadczenia, których ta technologia po prostu nie mogła dostarczyć. Poskutkowało to tym, że w zeszłym roku ostatni producent zaprzestał sprzedaży telewizorów z 3D. Można więc było się spodziewać, że technologia ta zostanie odłożona na śmietnik historii i nie będzie stamtąd ruszana do momentu, kiedy postęp pozwoli na naprawdę dobre doświadczenia w 3D. Jednak, jak się okazuje, tak się nie stało. Grupa ludzi próbuje bowiem połączyć 3D z systemem do wideokonferencji.

3D w systemie wideokonferencyjnym. Chyba trochę na to za wcześnie

Holoxica to brytyjski startup, który chwali się tym, że dzięki powszechnie dostępnemu hardware'owi udało im się skonstruować system, pozwalający na tworzenie z dwuwymiarowego obrazu z kamerki trójwymiarowego hologramu. Obraz wyświetlany jest w specjalnym ekranie, nazwanym "Looking Glass".

Firma celuje ze swoim rozwiązaniem w segment biznesowy, który, ze względu na drugi lockdown, jeszcze mocniej doceni rozwiązania wideokonferencyjne. Głównym powodem dla skorzystania z rozwiązań startupu ma być chęć jeszcze lepszego przekazywania informacji oraz zwalczanie tzw. "Zoom Fatigue", które podobno zaczyna być dużym problemem w części pracowników. Problemem może być jednak cena. Większość firm jest obecnie w stadium szukania oszczędności ze względu na zastój gospodarczy. Nie jestem pewien czy w takiej sytuacji wiele firm zdecyduje się wydać 1000 funtów na zestaw do holokonferencji (tyle docelowo ma kosztować urządzenie Holoxici.

A wy co o tym uważacie. 3D w takiej formie ma szanse "odżyć"?

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: