Świat

22 miliardy dolarów zainwestowane w biznes online!

Grzegorz Marczak
22 miliardy dolarów zainwestowane w biznes online!
4

Serwis paidcontent.org przygotował raport podsumowujący inwestycje oraz przejęcia w biznesie online w okresie od Q1 2007 do Q2 2008. Raport, jak to zwykle bywa przy tego rodzaj publikacjach jest płatny - jego koszt to ponad 300 dolarów. Z fragmentów raportu można się jednak dowiedzieć bardzo ciekawy...

Serwis paidcontent.org przygotował raport podsumowujący inwestycje oraz przejęcia w biznesie online w okresie od Q1 2007 do Q2 2008. Raport, jak to zwykle bywa przy tego rodzaj publikacjach jest płatny - jego koszt to ponad 300 dolarów. Z fragmentów raportu można się jednak dowiedzieć bardzo ciekawych rzeczy na temat poziomu inwestycji VC na świecie oraz wartości zakupów jakie w badanym okresie miały miejsce.

Inwestycje Venture Capital

W przeciągu analizowanego okresu twórcy raportu doliczyli się ponad 160 inwestycji na na świecie poczynionych przez firmy typu Venture Capital.

Wartość 137 inwestycji była jawna a suma zainwestowanych pieniędzy wynosiła w nich blisko 2 miliardy dolarów (dokładnie $1,925,830,000). Średnia wartość inwestycji VC to ponad 14 milionów dolarów. W sumie autorzy raportu szacują, że wszystkie inwestycje były wart ponad 2 miliardy dolarów (2,126,620,000).

Na poniższym obrazku widać wygląda rozkład inwestycji w zależności od branży w jakiej dany biznes online funkcjonował.Ciekawe, że mimo iż wszyscy twierdzą, że runek aplikacji i urządzeń mobilnych to przyszłość to jednak kategoria ta zyskała najmniej z puli jakie zainwestowały VC. Widać, też że inwestorzy nadal skłaniają się bardziej ku siecią reklamowym niż na przykład inwestycjom w technologie.

Przejęcia i zakupy

Raport wymienia w danym okresie ponad 100 przejęć (wykupień) firm. W przypadku zakupów, firmy przejmujące biznesy online nie były już tak skore do pochwalenia się wielkością transakcji bo tylko przy 46 wykupach mieliśmy informacje o ich wartości. W sumie wartość ujawnionych transakcji daje nam kwotę 17,5 miliarda dolarów. W raporcie całkowita wartość wszystkich przejęć (łącznie z tymi gdzie kwoty były utajnione) jest szacowana na ponad 20 miliardów dolarów ($20,594,510,000)!


Kategorie sprzedanych serwisów

Główny wpływ na powyższe wyniki miały oczywiście dwie transakcje. Kupienie przez Google firmy Doubleclick za ponad 3 miliardy dolarów oraz kupienie aQuantive przez Microsoft za 6 miliardów dolarów. Imponująco wygląda też średnia wartość transakcji która dzięki Google i Microsoft ukształtowała się na poziomie 330 milionów dolarów.

Co w badanym okresie można powiedzieć o Polskim rynku - wbrew pozorom w naszym biznesie online działo się sporo. Zaczynając od dwóch dużych transakcji sprzedaży serwisów takich jak Gagu Gadu czy Allegro a kończąc na dużych zakupach Agory. (no i pewnie jeszcze coś dużego pominąłem).

Natomiast jeśli chodzi o inwestycje VC w nasze rodzime spółki w biznesie online to już takich spektakularnych osiągnięć nie widać (poza Naszą Klasą), wprawdzie było kilka(naście) inwestycji ale niestety daleko nam chyba jeszcze od średniej ze świata podanej w raporcie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu