Sprzęt

16 terabajtów w obudowie 2,5 cala. Takiego dysku SSD jeszcze nie było! [prasówka]

TP
Tomasz Popielarczyk
9

Jesteśmy na świeżo po premierze nowych, dużych smartfonów Samsunga. Nie jest to jednak jedyna nowość koreańskiego producenta. Szczególnie ciekawie wygląda 2,5-calowy dysk SSD, w których upchnięto aż 16 terabajtów przestrzeni. Robi wrażenie! SSD z 16 TB Samsung jest jednym z największych na świ...

Jesteśmy na świeżo po premierze nowych, dużych smartfonów Samsunga. Nie jest to jednak jedyna nowość koreańskiego producenta. Szczególnie ciekawie wygląda 2,5-calowy dysk SSD, w których upchnięto aż 16 terabajtów przestrzeni. Robi wrażenie!

SSD z 16 TB

Samsung jest jednym z największych na świecie producentów pamięci NAND Flash, a więc nie powinno dziwić, ze takie innowacje pojawiają się właśnie u niego. Dysk wykorzystuje technologię ułożenia kości pamięci w 3D, dzięki czemu na mniejszej powierzchni udało się zmieścić więcej elementów. Pojedynczy rdzeń ma w tym wypadku 48 warstw i pojemność aż 32 GB, a więc dwukrotnie większą niż do tej pory. Dokładna pojemność wynosi 15,36 GB, a więc daje nam to 480-500 rdzeni.

Producent podkreśla, że serwer z 48 takimi dyskami jest w stanie wykonywać 2 mln operacji wejścia/wyjścia na sekundę. Dla porównania dotąd maksimium dla konsumenckich dysków SSD było 90 tys (co daje nam 4,32 mln operacji - widać zatem, że nowy dysk nie jest demonem prędkości). Dodatkowym atutem ma być zredukowane o 30 proc. użycie energii w stosunku do standardowych nośników.

Ceny dysku nie ujawniono, ale można się spodziewać, że będzie kosmiczna. Spekuluje się tutaj nawet o 5 tys. dol. W pierwszej kolejności oczywiście urządzenie trafi na rynek B2B. Zwykli użytkownicy na razie mogą tylko sobie ostrzyć zęby. Może za kilka lat...

Apple TV w 2016

Apple nie zaatakuje w tym roku rynku ze swoją usługą telewizyjną. Jak donosi Bloomberg trwają intensywne przygotowania do przyszłorocznego debiutu. Wraz z Apple TV miałaby zadebiutować dedykowana usługa subskrypcji. Za 40 dol. miesięcznie użytkownicy mieliby uzyskać dostęp do rozbudowanej bazy programów, filmów i seriali. W chwili obecnej ciągle trwają rozmowy z wytwórniami. Oczywiście Apple TV to również aplikacje i inne dedykowane usługi. Firma ma plan zdominowania salonu, poprzez rozciągnięcie tutaj swojego ekosystemu. Można zatem spodziewać się, że urządzenie będzie mocno zintegrowana z innymi urządzeniami z iOS i OS X.

Evernote odświeża interfejs

Część użytkowników Evernote'a może już podziwiać zupełnie nowy, odświeżony interfejs. Twórcy usługi udostępnili go pewnemu gronu odbiorców. Pozostali muszą niestety uzbroić się w cierpliwość. Testy interfejsu trwają od października ubiegłego roku. Charakteryzuje się on minimalizmem i znacznie mniejszą liczbą elementów wyświetlanych na ekranie. Rozwiązanie to ma w jak najmniejszym stopniu rozpraszać i odciągać od notatek użytkownika. Całość ma ponadto działać szybciej i wydajniej. Trzeba przyznać, że faktycznie różnice są duże, a ostateczny efekt robi bardzo pozytywne wrażenie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu