Artykuł sponsorowany

Wybieramy 10 najlepszych gier na PlayStation VR

Paweł Winiarski
Wybieramy 10 najlepszych gier na PlayStation VR
13

Gogle PlayStation VR są już na rynku rok. W tym czasie pojawiło się wiele produkcji na ten sprzęt. Postanowiliśmy wybrać 10 naszym zdaniem najlepszych gier na gogle wirtualnej rzeczywistości Sony. PSVR to zupełnie nowy sposób konsumpcji konsolowych tytułów i coś, co fan elektronicznej rozrywki powinien przetestować na własnej skórze.

RIGS Mechanized Combat League

Czy tylko mi gogle wirtualnej rzeczywistości kojarzą się kombinezonami pilotów wielkich, futurystycznych robotów? RIGS Mechanized Combat League opowiada o widowiskowym sporcie przyszłości, w którym pokaźnych rozmiarów maszyny kroczące spotykają się na specjalnie przygotowanej arenie. Można zaryzykować stwierdzeniem, że to gra sportowa, choć przypominające amerykański futbol mecze przeplatane są strzałami z zamocowanych na robotach karabinów. Za grę odpowiada studio Guerilla Games, znane chociażby ze świetnej i ślicznej serii Killzone. Hełm PlayStation VR idealnie pasuje do takiego rodzaju zabawy, pozwala poczuć się jak w kokpicie wielkiego robota. Starcia są bardzo dynamiczne, przez co emocje towarzyszą graczowi od pierwszego gwizdka aż do tabeli podsumowującej mecz. To jedna z moich ulubionych gier na gogle wirtualnej rzeczywistości Sony.

Superhot VR

Superhot to polska produkcja, która nie powstała z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości. Nie znaczy to jednak, że nie można było jej zaadaptować pod PlayStation VR. Wręcz przeciwnie, udało się to zrobić wyśmienicie. Czas w Superhot VR płynie tylko wtedy, gdy gracz zaczyna się ruszać, a kluczem do sukcesu jest odpowiednie zaplanowanie swoich działań - tak, by zlikwidować przeciwników obecnych w pomieszczeniu. PlayStation VR daje zupełnie inny obraz zastanej sytuacji, a dzięki „wejściu” w wirtualny świat gry można dokładniej obejrzeć okolicę. Uczucie głębi i przestrzeni pozwalają natomiast lepiej zaplanować działania. Obecność w samym sercu akcji dodaje do tej świetnej produkcji dodatkowy dreszczyk emocji, który rzuca na Superhot zupełnie nowe światło.

Zobacz też: Najlepsze gry na PS2

Resident Evil 7

Resident Evil 7 potrafi nieźle przestraszyć na zwykłym telewizorze, natomiast po założeniu na głowę gogli PlayStation VR serce zaczyna bić szybciej - ta produkcja autentycznie potrafi wyciągnąć z gracza wszystkie ukryte lęki. Niesamowicie ciężka atmosfera sprawia, że nawet kilkunastominutowa sesja z wirtualną rzeczywistością w RE7 jest odczuciem, które zapamiętacie na długo. Producentom udało się stworzyć grę tak, by można ją było przejść całą mając na głowie gogle PlayStation, do czego gorąco zachęcam nawet osoby, które znają już tę historię. Po założeniu PSVR to zupełnie inna, zdecydowanie intensywniejsza i oferująca więcej emocji gra.

EVE: Valkyrie

Chcieliście kiedyś zasiąść za sterami statków kosmicznych? Ale tak naprawdę, poczuć bezmiar kosmosu i wziąć udział w imponujących, efektownych starciach takich pojazdów? Właśnie takie emocje oferuje EVE: Valkyrie - po założeniu gogli PlayStation VR odczucia są zupełnie inne niż podczas obcowania z jakąkolwiek produkcją w podobnym stylu. Oczywiście na początku trzeba nauczyć się zasad panujących w kosmosie, wyczuć statek - ale kiedy już to zrobicie, wrażenia są niesamowite. Minie jeszcze wiele lat zanim zwykli cywile będą mogli polecieć w kosmos. I niech EVE: Valkyrie z goglami PlayStation VR umilą ten czas oczekiwania.

Driveclub VR

Driveclub to obok Gran Turismo Sport najlepsza gra wyścigowa dostępna na PlayStation 4. Driveclub VR przenosi to doświadczenie do wirtualnej rzeczywistości, pozwalając jeszcze bardziej wsiąknąć w świat pięknych samochodów i emocjonujących wyścigów. Jeśli posiadając gogle PlayStation VR zainwestujecie dodatkowo w kierownicę z pedałami, doświadczenie będzie kompletne. Jednak nawet przy użyciu pada, Driveclub VR oferuje niesamowite wrażenia z jazdy wirtualnymi pojazdami. Niemal czuć pęd cyfrowych aut gwarantuję też że będziecie starać się unikać nawet najmniejszej kraksy - oczy wysyłają do mózgu sygnał, że jedziemy prawdziwym samochodem i nawet mała obcierka może skończyć się tragicznie. Fantastyczny sposób obcowania z grami wyścigowymi, to po prostu trzeba przeżyć.

Until Dawn: Rush of Blood

Horror w goglach PlayStation VR? Tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Producenci nie zrobili tym razem klasycznej przygody, ale…kolejkę górską połączoną z domem strachów. Gracz wsiada do sterowanego przez konsolę automatycznego wagonika, a jego zadaniem jest likwidowanie przeciwników przy użyciu znalezionych pistoletów, karabinów i strzelb. Until Dawn: Rush of Blood przywołuje wspomnienia, od wielu lat nie było na rynku „celownika na szynach”, w których liczyło się celne oko i umiejętność szybkiego naciskania spustu. Szczerze polecam granie na kontrolerach PlayStation Move, wtedy uczucie trzymania w dłoniach prawdziwej broni jest dużo większe. Najważniejsze jest jednak to, że Rush of Blood potrafi naprawdę przestraszyć i przynajmniej kilka razy musiałem na chwilę przerwać zabawę by ochłonąć od nadmiaru emocji. A to chyba najlepsza rekomendacja.

Rez Infinite

Rez Infinite to odświeżona wersja hitu z 2002 roku, który trafił na konsolę PlayStation 2. Zaadaptowanie tworzonej kilkanaście lat temu gry pod realia wirtualnej rzeczywistości może budzić obawy, ale warto od razu je rozwiać. Rez opowiada o podróży do wnętrza sieci komputerowej i walce ze sztuczną inteligencją, która próbuje wyłączyć system. Rez Infinite to rytmiczna strzelanka, która po założeniu PlayStation VR nabiera zupełnie nowego kształtu, szczególnie jeśli zdecydujecie się na nowy rodzaj sterowania - głową. Tak - głową, dzięki czemu uczucie wejścia do świata elektronicznego systemu jest naprawdę imponujące. Podczas zabawy noga sama wybija rytm, zgodnie z którym poślecie w stronę przeciwników swoje strzały. To w pewnym sensie psychodela, która nie pozwala oderwać się od zabawy przez długie godziny.

Batman Arkham VR

Ręka do góry kto nigdy nie chciał wcielić się w Batmana i widzieć świata jego oczami. Nie widzę ani jednej. Batman Arkham VR to detektywistyczna przygodówka z elementami zręcznościowymi, w której poza świetną oprawą graficzną udało się zaimplementować tajemniczy, ciężki klimat uniwersum DC Comics. Batman to jeden z najlepszych detektywów na świecie, w przeznaczonej dla PSVR grze musi rozwikłać zagadkę śmierci jednego z przyjaciół, mierząc się przy okazji z demonami we własnej głowie. Nie ma lepszego sposobu na odwiedzenie mrocznego Gotham i tytuł ten rozbudza nadzieje, że któregoś dnia twórcy zdecydują się na pełnoprawną, długą przygodę podobną do świetnych produkcji Rocksteady opowiadających o losach zamaskowanego bohatera. Batman Arkham VR to zdecydowanie jedna z najładniejszych i najbardziej dopracowanych produkcji na PlayStation VR.

Playroom VR

To zestaw wciągających mini-gier. Mimo tego, że na ogół posiadamy tylko jedne gogle PlayStation VR, gra Playroom VR w przyjemny sposób angażuje do zabawy innych graczy uzbrojonych wyłącznie w pady. Macie ochotę wcielić się w wielkiego potwora atakującego wirtualne miasto podczas gdy Wasi znajomi próbują stawić mu czoło? Proszę bardzo, w Playroom VR jest to możliwe. A może macie ochotę zasiąść za sterami działka i odpierać ataki pojawiających się w okolicy kolorowych przeciwników? To też jest tu możliwe. Z pozoru prosty zestaw mini-gier doskonale pokazuje możliwości gogli wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR i nawet jeśli na ogół omijacie takie produkcje szerokim łukiem, gwarantuję Wam że zostaniecie tu na długo. Szczególnie jeśli lubicie wspólną zabawę ze znajomymi.

PlayStation VR Worlds

Kolejny, tym razem „doroślejszy” zestaw gier wykorzystujących dobrodziejstwa japońskich gogli wirtualnej rzeczywistości. The London Heist, VR Luge, Into The Deep, Scavenger's Odyssey oraz Danger Ball to 5 gier pokazujących PlayStation VR z kilku różnych stron. Dzięki temu zestawowi zanurzycie się w głębiny oceanu próbując nie dać się pożreć rekinowi, zagracie w futurystyczną wariację gry piłkarskiej czy weźmiecie udział w emocjonującej strzelance, gdzie jeden z fragmentów to zapierająca dech w piersiach „przejażdżka” samochodem. Po ściągnięciu gogli ręce dalej będą się trząść, co doskonale pokazuje jak bardzo emocjonująca jest to przygoda i w jak intensywną podróż PlayStation VR potrafi zabrać.
A co Wy polecacie? Jakiem Waszym zdaniem produkcje na PlayStation VR warte są uwagi?

Tekst powstał we współpracy z PlayStation.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu