Gry

ZX Spectrum powróci. I to jeszcze w tym miesiącu

Paweł Winiarski
ZX Spectrum powróci. I to jeszcze w tym miesiącu
12

Zbiórka społecznościowa na Sinclair ZX Spectrum Vega zakończyła się sukcesem, na nowy sprzęt udało się zebrać ponad 155 tysięcy funtów. Nie pozostało więc nic innego jak oficjalna premiera urządzenia. Sinclair ZX Spectrum Vega pojawi się na rynku 24 sierpnia i ma kosztować 99,99 funta (ok. 590 zł...

Zbiórka społecznościowa na Sinclair ZX Spectrum Vega zakończyła się sukcesem, na nowy sprzęt udało się zebrać ponad 155 tysięcy funtów. Nie pozostało więc nic innego jak oficjalna premiera urządzenia.

Sinclair ZX Spectrum Vega pojawi się na rynku 24 sierpnia i ma kosztować 99,99 funta (ok. 590 zł). Ale czym w zasadzie jest to urządzenie? Na pierwszy rzut oka nie wygląda bowiem jak kultowy już komputer z lat 80.

ZX Spectrum Vega to tak naprawdę „mini konsola”, w której znajdziecie 1000 gier znanych z oryginalnego ZX Spectrum. Z pełną listą tytułów możecie się zapoznać tu - jest w czym wybierać. Wystarczy podłączyć sprzęt do telewizora i cieszyć się wspomnieniami - jak widać na zdjęciach, urządzenie posiada już wbudowany kontroler i przyciski. Istnieje również możliwość uruchomienia wirtualnej klawiatury.

Zarówno kampania, jak i sam sprzęt mają błogosławieństwo Sir Clive’a Sinclaira, - ba przy tworzeniu Vegi brał udział Chris Smith, który tworzył oprogramowanie na oryginalnego ZX Spectruma. Poza zaimplementowanymi grami, na Vedze będziecie mogli uruchomić praktycznie każdą wydaną na stary sprzęt produkcję, jak również gry, które sami stworzycie. Ma to umożliwić czytnik kart micro SD.

Kampania okazała się sukcesem, ciekawy jestem jednak jak przebiegnie sprzedaż urządzenia. Z jednej strony mam pewien uraz i niechęć do żerowania na wspomnieniach, z drugiej sam chętnie nabyłbym taki sprzęt. Zaczynałem swoją przygodę z Atari 65 XE, nie miałem niestety ZX Spectrum w domu. Choć zdarzyło mi się zagrać na nim w kilka gier. Trudno będzie wywołać te same emocje (bo i czasy się zmieniły), ale może komuś ten sprzęt sprawi frajdę. Bo przecież o to chodzi.

grafika: 1, 2

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ZX Spectrumnostalgia