Polska

Od grudnia wszystkie zwolnienia lekarskie mają być wystawiane elektronicznie, jak to wygląda teraz?

Grzegorz Ułan
Od grudnia wszystkie zwolnienia lekarskie mają być wystawiane elektronicznie, jak to wygląda teraz?
1

E-paragony, e-zwolnienia, e-dowody, wszystko zmierza do przekształcenia w elektroniczną formę. Ma to ułatwić życie wszystkim, w tym wypadku lekarzom i pacjentom.

Jak przekonuje Monika Kolińska z ZUS, wystawienie E-ZLA to dla lekarza 40 sekund klikania, na co składa się 4 kliki w systemie w przypadku zwykłego zwolnienia, a 6 w przypadku zwolnienia na opiekę.

E-ZLA może wystawić lekarz, który ma uprawnienie do wystawiana zwolnień lekarskich oraz ma założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Wystawienie zwolnienia lekarskiego trwa tylko 40 sek. Lekarz podczas wystawiania zwolnienia elektronicznego wykonuje w systemie cztery kroki, a w przypadku zwolnienia wystawianego na opiekę – sześć kroków.

E-ZLA lekarze mogą wystawiać od 1 stycznia 2016 roku, papierowe wersje ZUS ZLA są jeszcze obowiązujące, ale już tylko do końca listopada. Od 1 grudnia 2018 roku już wszystkie zwolnienia lekarskie będą musiały być wystawiane elektronicznie. To ma być wygodne dla lekarzy, którzy nie będą musieli dostarczać papierowych zwolnień do ZUS, a pacjenci do zakładów pracy.

Odejdzie tez lekarzom konieczność pobierania z ZUS papierowych druczków, a w przypadku wizyt domowych mogą wydrukować sobie z systemu specjalny druk, który wprowadzą do systemu po powrocie do domu, mają na to 3 dni po wizycie. Korzyści pracowników są również odczuwalne, nie będą już musieli w przeciągu 7 dni dostarczać swojego zwolnienia do pracodawcy czy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej do ZUS-u.

Może się zdarzyć, że lekarz nie będzie miał dostępu do internetu i podczas wizyty domowej będzie musiał wystawić pacjentowi zwolnienie lekarskie na wcześniej wydrukowanym formularzu. System umożliwia wydrukowanie formularzy e-ZLA dla trybu alternatywnego. Warto więc, aby lekarz zawsze miał przy sobie takie formularze, które wypełni podczas wizyty, a po powrocie do gabinetu zwolnienia elektronizuje.

Od początku wprowadzenia E-ZLA lekarze wystawili ich już 4,29 mln. W pierwszym tygodniu lipca już 37% zwolnień lekarskich wystawiono w formie elektronicznej, w czerwcu – 32%, kiedy w styczniu tego roku było to zaledwie 10%. Tak więc progres jest spory, prawdopodobnie do grudnia uda się całkowicie przejść na elektroniczną wersję. Lekarze, którzy jeszcze nie dołączyli do systemu mogą to zrobić w każdej chwili korzystając z tego poradnika na stronach ZUS.

https://1.newseria.pl/video/95212691_zus_ezla_kolinska_1_sz.mp4
Źródło: Newseria Biznes.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu