Felietony

Zwiedzaj z Wikipedią, czyli kapitalny moim zdaniem pomysł na promocję miasta

Michał Majchrzycki
Zwiedzaj z Wikipedią, czyli kapitalny moim zdaniem pomysł na promocję miasta
Reklama

Mówią o nim, że to pierwsze wiki-miasteczko. Monmouth. Walijska mieścina z 9 tys. mieszkańców, o której zapewne nigdy byście nie usłyszeli, gdyby nie ...


Mówią o nim, że to pierwsze wiki-miasteczko. Monmouth. Walijska mieścina z 9 tys. mieszkańców, o której zapewne nigdy byście nie usłyszeli, gdyby nie pomysł władz miasta na promocję. Dodajmy, pomysł kapitalny, bo nie tylko wykorzystujący najnowsze technologie do przybliżenia miejsca turystom, ale przede wszystkim propagujący Monmouth na całym świecie. Jest jeszcze kilka innych powodów, dla których uważam, że idea jest godna przybliżenia.

Reklama

Pomysł sam w sobie jest, wydawałoby się, prościutki. Władze Monmouth postanowiły wykorzystać 2 popularne nowoczesne trendy - mobilny internet i Wikipedię. Dla turystyki oba stają się powoli jednymi z ważniejszych rozwiązań. Smartfona, a przynajmniej komórkę ma dzisiaj każdy. Z Wikipedii też korzystamy niemal codziennie - nie tylko po to, aby sprawdzić datę bitwy pod Grunwaldem, ale również w celu zapoznania się z atrakcjami turystycznymi miejsca, do którego się wybieramy.

Zakładając, że większość turystów ma własny telefon, władze walijskiego miasteczka postanowiły wykorzystać ten fakt do promocji. Po co tworzyć specjalne aplikacje czy urządzenia do zwiedzania, skoro można wykorzystać istniejące już rozwiązania? Tak powstała Monmouthopedia, czyli internetowa encyklopedia Monmouth. Rusza od jutra. Jej obsługa ma być bajecznie prosta. Użytkownik skanuje kod QR zawieszony na tabliczce obok interesującego go pomnika czy budynku, uzyskuje informacje z Wikipedii, a następnie może podążyć za pomocą Google Street View trasą ku kolejnym atrakcjom.


Od 19 maja w Monmouth ma być tysiąc tabliczek, władze przygotowały też darmowe hot-spoty dla tych, którzy nie mają zakupionych pakietów internetowych w smartfonie. Skorzystać można z ponad kilkuset tekstów na temat zabytków w mieście oraz kilku tysięcy zdjęć przygotowanych dla zwiedzających. Projekt powstawał w ramach QRpedia.

Dlaczego pomysł na promocję Monmouth tak bardzo przypadł mi do gustu? Przede wszystkim ze względu na prostotę. Zamiast tworzyć nowe nośniki, osobne programy itp., władze miasta skorzystały z jednego z najpopularniejszych źródeł, do którego zwraca się turysta. Sam często korzystam z Wikipedii, wybierając się w nowe miejsca. Jest to jedno z prostszych i bardziej intuicyjnych rozwiązań, poza tym oferuje dostęp do całej encyklopedii - nie tylko informacji na temat jednego tematu. A zatem zwiedzając Monmouth możemy wyszukiwać informacje również na temat innych atrakcji.

Mam nadzieję, że pomysł na wikimiasta, czyli tworzenie stron z informacjami na temat wybranych atrakcji, stanie się bardziej powszechne. Obecnie wyszukiwanie wiadomości o interesujących mnie miejscach jest nie tylko czasochłonne, co również często frustrujące. Być może promowanie miast w Wikipedii to zmieni - oby.

Źródło grafik: Wikipedia

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama