Google

Zupełnie nowy wygląd Kontaktów Google! Kalendarz i Gmail następne w kolejce?

Konrad Kozłowski
Zupełnie nowy wygląd Kontaktów Google! Kalendarz i Gmail następne w kolejce?
23

Nie dawniej niż kilka dni temu, na jednym z forów poświęconych systemowi Android czytałem dyskusję na temat braku zdecydowania i konsekwencji w działaniach Google. Rozpoczęta przed kilkoma miesiącami rewolucja pt. “Material Design” utknęła w miejscu, Lollipop notuje śladowe udziały w rynku, a webowe usługi Google pozostały nietknięte. Jednak ni z tego, ni z owego, Googlersi zaskoczyli nas aktualizacją interfejsu menadżera kontaktów, który daje spore nadzieje na najbliższą przyszłość.

Jest to nie lada niespodzienka. Kontakty Google nigdy nie są jedną z czołowych usług, ale bez wątpienia cieszą się sporą popularnością. Mniej lub bardziej świadomie korzystają z niej miliony użytkowników Androida, a sposób dostępu z poziomu przeglądarki wcale nie jest dla wielu użytkowników taki oczywisty. Dla tych, którzy do tej pory nie sięgali po Kontakty Google poprzez przeglądarkę lub tych, którzy oczekiwali odświeżenia wyglądu strony mamy dobre wieści - Google odwaliło kawał dobrej roboty, co tylko zaostrza apetyty na kolejne aktualizacje, na przykład Gmaila.

Nowy wygląd strony nie jest jeszcze dostępny dla wszystkich, ale każdy zainteresowany może w każdej chwili skorzystać ze specjalnego adresu przekierowującego na podgląd nowego interfejsu. Od razu zostaniecie przywitani kilkoma komunikatami omawiającymi wprowadzone zmiany i nowości. Choć pole do popisu nie było zbyt duże, nowe Kontakty Google prezentują się naprawdę świetnie. Po lewej stronie znajdziemy krótkie menu ze skrótami do naszych list kontaktów czy grup oraz funkcji scalania kontaktów. Ta, na podstawie kilku czynników dobiera w pary potencjalnie te same kontakty, a my zaledwie jednym kliknięciem możemy połączyć je w jeden. Pozostałe opcje, jak import, eksport, ustawienia ukryto pod przyciskiem “więcej”.

Po wybraniu konkretnego kontaktu nie przechodzimy na jego podstronę, lecz otwierany jest on “ponad” resztą strony. W tym “okienku” znalazło się znacznie większe niż dotychczas zdjęcie profilowe, sekcja z informacjami kontaktowymi, ale nie tylko. Wylistowane są nasze ostatnie rozmowy z wybranym kontaktem, a po kliknięciu na jedną z nich bezpośrednio przechodzimy do niej w nowej karcie przeglądarki. Oczywiście dodanie nowego kontaktu odbywa się przy wykorzystaniu przycisku w prawym dolnym rogu ekranu, podobnego do tego chociażby w Inboxie. Na stronie Kontaktów uwzględnione zostały także Hangouty - panel z komunikatorem można aktywować klikając na ikonę Hangoutów znajdującą się w prawym górnym rogu.

Aktualnie nowy interfejs strony nie jest dostępny dla użytkowników Google Apps, ale prace nad tym już trwają. Odświeżenie Kontaktów jest mniej czasochłonne, aniżeli przygotowanie nowego wyglądu Gmaila i być może właśnie w tym należy upatrywać szybszego wprowadzenia nowego interfejsu. Cieszy fakt, że Google nie zapomina o swoich usługach, nawet tych, którym firma nie poświęcała w ostatnim okresie za wiele uwagi. Która z usług jest następna w kolejce? Gmail? Kalendarz?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlematerial design