Google

Google twoim portfelem. Google twoim operatorem

Konrad Kozłowski
Google twoim portfelem. Google twoim operatorem
1

Na takim wydarzeniu jak MWC po prostu nie mogło zabraknąć przedstawiciela Google. Firmy, której mobilny system operacyjny znajduje się na 8 z 10 sprzedawanych smartfonów na świecie. Ale Android jest tylko kroplą w morzu nowości, nad którymi pracuje Google. A opowiedział o tym Sundar Pichai. Podcz...

Na takim wydarzeniu jak MWC po prostu nie mogło zabraknąć przedstawiciela Google. Firmy, której mobilny system operacyjny znajduje się na 8 z 10 sprzedawanych smartfonów na świecie. Ale Android jest tylko kroplą w morzu nowości, nad którymi pracuje Google. A opowiedział o tym Sundar Pichai.

Podczas niedługiego panelu nie brakowało tematów do rozmowy. Android to już nie tylko platforma dla smartfonów i tabletów. Android to także podstawy dla zegarków, telewizorów, samochodów i rozszerzonej rzeczywistości. Sundar na scenie zaprezentował najnowszego Samsunga Galaxy S6 Edge, a niedługo później został zapytany o obecność aplikacji Microsoftu na tym modelu - w odpowiedzi usłyszeliśmy, że właśnie do tego został stworzony Android, producenci i operatorzy mają możliwość współtworzenia ekosystemu, który oferują. Wypowiedział się także na temat smartfonów z Cyanogenem - jego zdaniem przygotowywanie czegokolwiek pozbawionego usług Google mija się z celem. Jednak docenia także chęć innowacji.

Google operatorem wirtualnym?

Tak właśnie rysuje się przyszłość. Aktualnie mają już trwać rozmowy z odpowiednimi stronami, by oprócz ekosystemu usług i urządzeń - seria Nexus - Google mogło także uczestniczyć i ulepszać ofertę operatorską. Do niedawna, tylko dwa pierwsze elementy wystarczyły - system i urządzenie. Dziś, ten trzeci punkt będzie odgrywał jeszcze większą rolę, szczególnie, gdy na horyzoncie pojawia się popularyzacja smartwatchy. Google nie zamierza wchodzić w drogę działającym już operatorom, lecz współpracować z nimi (aktualnie mówi się o Verizon Wireless i AT&T), by osiągać jeszcze lepsze rezultaty i wprowadzać innowacje. Przykładem miałoby być ponowne nawiązywanie połączenie, gdy zostanie ono zerwane po jednej ze stron. Dodatkowo, Google chciałoby, by przełączanie się pomiędzy sięcią komórkową, a siecią Wi-Fi odbywało się jak najpłynniej. Na efekty jednak mamy zaczekać jeszcze kilka miesięcy.

A co z tymi płatnościami?

Sundar przyznał, że Google pracuje nad Android Pay, które jest tak naprawdę nowym API w systemie Android. Umożliwi ono przygotowowyanie usług płatności mobilnych przez każdego zainteresowanego. Google Wallet będzie jednym z nich, a całość działać będzie w oparciu między innymi o NFC. Prace są na innym etapie, aniżeli w Samsungu, ale Google wcale nie postrzega usługi Koreańczyków, jako konkurencję.

Nie mogło zabraknąć Android Wear

Coraz więcej osób zastanawia się, jaka przyszłość czeka Android Wear. Co dokładnie Google będzie w stanie wprowadzić do swojej platformy, by pokazać, że również w segmencie smartwatchy będzie ona w stanie osiągnąć takie rezultaty, jakie udało się osiągnąć wśród smartfonów. Niestety Sundar nie odsłonił żadnych kart w związku z Android Wear, oprócz faktu, że na jego nadgarstku brakuje urządzenia z powodu braku jego premiery.

Źródło, zdjęcia.. Grafika.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleAndroidAndroid Pay