Android

Zupełnie nowy launcher w Nexusach. Zniknie ikonka szuflady aplikacji i pasek wyszukiwania

Tomasz Popielarczyk
Zupełnie nowy launcher w Nexusach. Zniknie ikonka szuflady aplikacji i pasek wyszukiwania
26

Zanosi się na solidne zmiany w interfejsie Nexusów. Do sieci wyciekły własnie materiały dotyczące nowego launchera, który znajdzie w nich zastosowanie. Jedną z największych zmian ma być rezygnacja z ikonki szuflady aplikacji.

Pamiętacie, jak swego czasu internet obiegły przecieki dotyczące braku szuflady aplikacji w Androidzie Nougat? Najwyraźniej przyczyną takich doniesień stał się nowy launcher dla Nexusów, do którego dotarła redakcja AndroidPolice. Otóż aplikacja dość mocno zmienia wygląd ekranu domowego w systemie, rezygnując przede wszystkim z ikonki wywołującej panel z listą aplikacji. Nie znaczy to jednak, że szuflada znika całkowicie. Zastąpi ją malutka strzałka wyświetlana tuż nad rzędem "zamrożonych" ikonek aplikacji widocznych na każdym pulpicie. Jak już się pewnie domyślacie, możemy w nią stuknąć palcem lub po prostu przesunąć w dowolnym miejscu ekranu (nie licząc górnej oraz dolnej belki) w górę.

Nowa szuflada aplikacji nie różni się jakoś szczególnie od poprzedniej. W dalszym ciągu zastosowanie ma znajdować tutaj pionowe przewijanie, a pierwszy rząd będą stanowiły ostatnio uruchamiane aplikacje. Nad tym wszystkim góruje pasek wyszukiwania. A skoro przy paskach wyszukiwania jesteśmy, wróćmy na pulpit.

W oczy rzuca się tutaj jeszcze jedna duża zmiana - brak paska wyszukiwania na pulpicie. Zastąpiono go niewielką ikonką Google'a "przymocowaną" na stałe do lewej krawędzi ekranu. Po przeciwległej stronie mamy natomiast widżet kalendarza - oba elementy są nieedytowalne - przynajmniej w tej wersji aplikacji, która wyciekła. Stuknięcie w znaczek "G" wywołuje oczywiście pasek wyszukiwania z podpowiedziami i klawiaturą. Warto zaznaczyć, że zarówno informacje o bieżącej dacie jak i przycisk wyszukiwania są widoczne tylko na jednym pulpicie - każdy kolejny jest ich pozbawiony.

W kwestii pulpitów najwyraźniej wiele się nie zmieni - nowe ekrany będą dodawane po prawej stronie. Po lewej mamy natomiast panel Google Now, który, co ciekawe, możemy wyłączyć w ustawieniach. O ile się nie mylę, wcześniej nie mieliśmy takiej opcji. Poza tym panel konfiguracji jest bardzo skromny i pozwala jedynie aktywować/dezaktywować sugestie aplikacji w szufladzie oraz zmianę orientacji podczas obracania telefonu. Fani personalizacji będą musieli w dalszym ciągu szukać jej w takich alternatywach, jak Nova Launcher.

Nowy launcher zapowiada się ciekawie, ale przede wszystkim bardzo odważnie. Trzeba tutaj zaznaczyć jednak, że finalny produkt może diametralnie różnić się od tego, co widzimy powyżej. Google ma w zwyczaju tuż przed premierą wprowadzać dość duże zmiany w swoich projektach. Nie wiemy też, jak launcher zachowuje się na Androidzie 7.0 Nougat, gdzie dostępne są nowsze wersje Google Search, a także głośno zapowiadany Google Assistant. Może to w dość dużym stopniu wpłynąć na możliwości i działanie ekranu domowego.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu