Microsoft

Zrzuty ekranu oddaj w ręce Snip - nowego, świetnego i darmowego narzędzia Microsoftu

Konrad Kozłowski
Zrzuty ekranu oddaj w ręce Snip - nowego, świetnego i darmowego narzędzia Microsoftu
21

Dotychczas do edycji zrzutów ekranu wykorzystywałem dwóch aplikacji: IrfanView i Skitch od Evernote'a. Dziś do tego grona dołączy Microsoft Snip - bardzo fajne, lekkie narzędzie pozwalające wykonywać zrzuty ekranu (także wybranych fragmentów), a później wygodnie je edytować, "obrabiać" i udostępniać...

Dotychczas do edycji zrzutów ekranu wykorzystywałem dwóch aplikacji: IrfanView i Skitch od Evernote'a. Dziś do tego grona dołączy Microsoft Snip - bardzo fajne, lekkie narzędzie pozwalające wykonywać zrzuty ekranu (także wybranych fragmentów), a później wygodnie je edytować, "obrabiać" i udostępniać. Jest darmowe i godne polecenia.

By pobrać Snip, będący jeszcze w wersji beta, odwiedźcie tę stronę i pobierzcie plik instalacyjne. Sam proces instalacji to kilkanaście sekund i Snip jest gotowy do pracy. Może działać zawsze w tle, "chowając się" za krawędzią ekranu w dowolnym miejscu (oprócz boku z paskiem zadań). Po najechaniu kursorem na panel możemy szybko przejść do wykonywania zrzutu, edycji już wykonanego lub skorzystać z kamery wbudowanej w komputer.

Należy pamiętać, że aplikacja przejmie także kontrolę nad przyciskiem Print Screen, dlatego po wciśnięciu go będziemy mogli wskazać konkretne okno lub przestrzeń i kliknąć lewym przyciskiem myszy w celu wykonania zrzutu ekranu. Za każdym razem proces kończy się przejściem do okna edycji, w którym znajdziemy pięć kolorów "mazaka" z czterema grubościami do wyboru, opcję wymazywania poprzednich kroków, szybkiego skopiowania całości lub wybranego fragmentu, udostępnienia i zapisania. Można też przejść do biblioteki wcześniej wykonanych zrzutów i otworzyć ustawienia na przykład w celu przesłania opinii na temat aplikacji.

Najciekawszą funkcja jest jednak ta ukryta pod pierwszym przyciskiem z lewej. Umożliwi ona nagranie klipu wideo zawierającego postępy w edycji zrzutu. Nagrywany jest także dźwięk, więc możemy skomentować wszystkie dokonywane zmiany, poprawki, spostrzeżenia. Dla każdego nagrania może być utworzony odrębny link, którym możemy się podzielić. Po usunięciu klipu z aplikacji przestaje być on też widoczny online dla innych użytkowników. Snip jest jedną z "mini-aplikacji" pakietu Office, dlatego wszystkie udostępnione treści będą wyświetlane pod adresami zaczynającymi się od mix.office.com. Miejcie na uwadze fakt, że to nadal wersja rozwojowa aplikacji i mogą zdarzać się błędy w jej działaniu. Mnie się poszczęściło, bo do tej pory takowych nie odnotowałem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Microsoftofficezrzuty ekranu