Microsoft

Koncept godny uwagi - dotykowy ekran e-ink na klawiaturze Microsoftu

Konrad Kozłowski
Koncept godny uwagi - dotykowy ekran e-ink na klawiaturze Microsoftu
2

Microsoft potrafi pozytywnie zaskoczyć i przekonywaliśmy się o tym wielokrotnie. "Garażowe" projekty bywają nie raz bardziej intrygujące od flagowych produktów prezentowanych na konferencjach, ale szanse na ich wprowadzenie do sprzedaży to wielka niewiadoma. Co stanie się z kolejnym, niezwykle cieka...

Microsoft potrafi pozytywnie zaskoczyć i przekonywaliśmy się o tym wielokrotnie. "Garażowe" projekty bywają nie raz bardziej intrygujące od flagowych produktów prezentowanych na konferencjach, ale szanse na ich wprowadzenie do sprzedaży to wielka niewiadoma. Co stanie się z kolejnym, niezwykle ciekawym pomysłem? Szczerze liczę na to, że odpowiednio ulepszony trafi do użytkowników.

Posiadacze tabletów Surface mogą wybierać pomiędzy dwoma typami klawiatur dedykowanych ich urządzeniom - Touch Cover oraz Type Cover. Pierwsza z nich jest niezwykle lekka i smukła, lecz nie oferuje fizycznych przycisków, które są największą zaletą tej drugiej. Czy doczekamy się trzeciego rodzaju klawiatury, która dziś jest określana jest mianem DisplayCover? Sama idea wydaje się co najmniej interesująca, bo wspomniany w nazwie wyświetlacz (display), to w rzeczywistości ekran e-ink o rozdzielczości 1280 x 305 pikseli obsługujący gesty multitouch. Jest on umieszczony nad klawiszami, by można było z niego wygodnie korzystać.

W pierwszej chwili nie byłem przekonany do tej idei, lecz w krótkim klipie prezentującym możliwości dodatkowego panelu dotykowego przedstawiono dla niego kilka scenariuszy zastosowań. Jednym z nich jest wyświetlenie aktywnych kafelków, które służą również za skróty do aplikacji - mamy więc do czynienia z czymś na wzór zawsze dostępnego ekranu/menu Start oraz paska zadań, ponieważ on również może być wyświetlony, lecz w nieco zmienionej formie. Z dodatkowego wyświetlacza mogą korzystać także aplikacje, a za przykład posłużył Adobe Photoshop w trybie dotykowym. Na ekranie e-ink wyświetlone zostały narzędzia, któymi można posługiwać się w programie. Gdyby tego było mało, na ekranie uruchomić można mini-aplikacje, jak chociażby klienta poczty z którego skorzystamy komponując wiadomość podczas wideorozmowy. Listę funkcji zamyka opcja pisma odręcznego.

To co ma odróżnić projekt Microsoftu od kilku innych rozwiązań, które są już na rynku, to właśnie ekran e-ink. Zużycie energii przez dodatkowy wyświetlacz jest minimalne, więc nie musimy się martwić o jej zapas po podłączeniu klawiatury do tabletu. Czy projekt ten trafi do najnowszej wersji klawiatury dedykowanej Surface'owi 4? Wydaje się to mało prawdopodobne, szczególnie że właśnie pokazano publicznie jego eksperymentalną wersję. Chciałbym jednak zobaczyć finalny produkt oferujący takie możliwości, bo do tej pory uważam ekran dotykowy w laptopie za świetny wynalazek i ciekawi mnie co będzie następne.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Microsoftklawiatura