Motoryzacja

Naładujesz samochód elektryczny i wypożyczysz elektryka na minuty: rusza elektromobilność w Katowicach

Marek Adamowicz
Naładujesz samochód elektryczny i wypożyczysz elektryka na minuty: rusza elektromobilność w Katowicach
Reklama

W Katowicach rusza program rozwoju elekromobilności. ING Bank Śląski i grupa energetyczna Tauron rozpoczęły współpracę, której efektem ma być stworzenie stacji ładowania i usługi wynajmu aut elektrycznych na minuty.

Jeszcze w tym roku w Katowicach ma ruszyć pilotażowy program, w ramach którego obie instytucje stworzą sieć ładowania samochodów elektrycznych oraz system wypożyczania aut elektrycznych na minuty. Wszystko ma związek z zaplanowanym na grudzień szczytem klimatycznym ONZ – COP24. Właśnie został podpisany list intencyjny w tej sprawie.

Reklama

Rusza elektromobilność w Katowicach: pilotaż na początek

Podczas trwającego Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz towarzyszących kongresowi Euroean Startp Days (w ramach którego prezentowane są nowatorskie rozwiązania energetyczne), list intencyjny w tej sprawie podpisali szefowie ING Banku Śląskiego i grupy energetycznej Tauron. W ramach tego projektu ma powstać system stacji ładowania samochodów elektrycznych na terenie Katowic oraz rozpocznie się wdrażanie systemu wypożyczalni aut elektrycznych dla mieszkańców miasta. Szefowie banku i grupy energetycznej podkreślali, że wypożyczalnie mają służyć nie tylko mieszkańcom, jak i odwiedzającym Katowice gościom.


Obaj prezesi podkreślali, że zaangażowanie ich firm w rozwój elektromobilności jest odpowiedzią na przyszłe potrzeby klientów. Działanie Tauronu wpisuje się w rządową Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a działania podjęte w Katowicach nie są jedynym programem, w który chce się zaangażować grupa energetyczna. Z kolei ING Bank Śląski planuje aktywnie uczestniczyć w kreowaniu rynków aut elektrycznych, który w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać.

Rusza elektromobilność w Katowicach: efekt podpisanych ustaw

Działania, które są wspólnie podejmowane przez ING Bank Śląski i grupę energetyczną Tauron są efektem podpisanych przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw dotyczących elektromobilności i paliw alternatywnych. Stosowne podpisy zostały złożone w lutym bieżącego roku, a nowe prawo zmierza do upowszechnienia na terenie całego kraju elektromobilności oraz transportu opartego o paliwa alternatywne (np. gaz ziemny CNG).


Ustawy podpisane przez prezydenta wprowadzają m.in. stworzenie systemu zachęt do zakupu samochodów elektrycznych oraz ekologicznych (np. hybryd typu plug-in) oraz duży nacisk na rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i wspieranie tych technologii w transporcie publicznym – na samorządy został nałożony obowiązek rozwoju ekologicznego transportu przez zakup autobusów elektrycznych lub napędzanych alternatywnymi paliwami. Dodatkowo w najbliższych miesiącach i latach tworzona będzie sieć ładowarek i stacji ładowania. Początkowo ciężar tego rozwiązania mają wziąć na siebie firmy. W późniejszym etapie obowiązek rozbudowy przejmą na siebie określone samorządy (powyżej 100 tysięcy mieszkańców i 60 tysięcy samochodów). Ustawa o elektromobilności zachęca lokalne władze do tworzenia kolejnych ładowarek we współpracy z koncernami i grupami energetycznymi.

W ramach ustawy o elektromobilności do końca 2020 roku ma powstać około 6 tysięcy punktów ładowania o normalnej mocy oraz koło 400  dużą mocą energetyczną. Rozbudowana zostanie również sieć stacji tankowania gazu CNG do 70, które zostaną rozmieszczone w 32 aglomeracjach miejskich i na obszarach gęsto zaludnionych. Decyzje podjęte przez ING Bank Śląski oraz grupę energetyczną Tauron są jednym z pierwszych etapów rozwoju elektromobilności w Polsce.

Reklama


Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama