Felietony

Zmiana za zmianą - kolejna nowość od YouTube

Konrad Kozłowski
Zmiana za zmianą - kolejna nowość od YouTube
9

Dosłownie kilka dni temu opisywałem nadchodzącą zmianę w wyglądzie najpopularniejszej strony z filmami w sieci. Dziś znów powracam do tego tematu, lecz z zupełnie innej strony. YouTube przygotował całkowicie nową wersję portalu dla dużych ekranów. Co ciekawe ten trend jest coraz popularniejszy. P...

Dosłownie kilka dni temu opisywałem nadchodzącą zmianę w wyglądzie najpopularniejszej strony z filmami w sieci. Dziś znów powracam do tego tematu, lecz z zupełnie innej strony. YouTube przygotował całkowicie nową wersję portalu dla dużych ekranów. Co ciekawe ten trend jest coraz popularniejszy.

Pamiętacie projekt YouTube Leanback? Otóż nowy YouTube TV jest, przyjmijmy, bardziej dopracowaną edycją właśnie tego projektu, który wyraźnie kierowany jest ona do posiadaczy sporych ekranów - przede wszystkim telewizorów. Po odwiedzeniu adresu YouTube.com/tv ujrzymy prosty do bólu interfejs, w którym na komputerze nawigować możemy za pomocą klawiatury, a na telewizorze wystarczy pilot - co ważniejsze nie sprawia to żadnych problemów. Niewielkim, lecz miłym dla oka dodatkiem jest wprowadzenie losowego obrazka, jako tapety - Leanback oparty był na jednolitym szarym tle.

Obawiałem się więc sposobu logowania na moje konto, bo przecież bez wykonania tej czynności, nie wykorzystamy pełnego potencjału usługi - playlisty, subskrypcje - to tylko początek możliwości "spersonalizowanej telewizji". By zalogować się na własne konto, wystarczy udać się na dowolnym innym urządzeniu (smartfon, tablet, komputer) pod adres YouTube.com/activate i wprowadzić unikalny dla nas, wygenerowany uprzednio kod, zezwolić na dostęp aplikacji do naszego konta i gotowe.

Możliwe jest także sparowanie urządzenia mobilnego z naszym kontem. Odbywa się to w podobny, banalny sposób jak logowanie. Jednak to co oferuje ta funkcja zrobiło na mnie spore wrażenie - gdy znajdziemy interesujące nas wideo na smartfonie czy tablecie, lecz wolelibyśmy obejrzeć je na monitorze komputera lub telewizorze, wystarczy tylko tapnąć na jedną ikonkę i zaczekać na rozpoczęcie odtwarzania filmu na dużym ekranie. Przeprowadziłem kilka prób i naprawdę opcja "przerzucania" obrazu na drugi ekran działa znakomicie.

Dzięki YouTube TV rzeczywiście możemy rozsiąść się wygodnie w fotelu czy na kanapie, by ze smartfonem w ręku zarządzać playlistami i odtwarzanymi materiałami. Poza powyższymi funkcjami, YouTube TV cechuje się nieskomplikowanym interfejsem i łatwością obsługi - do dyspozycji są także skróty klawiaturowe (S - szukaj, G - strona główna). Z pewnością przypadnie on do gustu osobom, które coraz rzadziej lub w ogóle nie oglądają już tradycyjnej telewizji, a Internet stał się dla nich jedynym i najlepszym źródłem różnej maści materiałów wideo - od teledysków, przez recenzje urządzeń i opisy przedmiotów, po kanały informacyjne i amatorskie, choć nie tylko, filmy i seriale.

Źródło newsa: Mashable.com.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

YouTube