Europa

Zmiana czasu do kosza. Świetny krok, ale nie będzie działać "od razu"

Jakub Szczęsny
Zmiana czasu do kosza. Świetny krok, ale nie będzie działać "od razu"
18

Zmiana czasu na letni / zimowy to mało przyjemna operacja, która albo powoduje to, że się słabiej wysypiamy przez pewien czas (spanie godzinę krócej nie jest przyjemne, a następnie trzeba się na "czas letni" przestawić), albo zwyczajnie cierpimy z powodu braku światła słonecznego w godzinach wieczornych. Unia Europejska obok ACTA 2 przegłosowała dyrektywę, która rozprawia się z przestawianiem czasomierzy.

Za projektem nowelizacji dyrektywy, który przewiduje ostatnią zmianę czasu w Unii Europejskiej w 2021 roku głosowało 410 europosłów. Przeciwnych było 192, a 51 wstrzymało się od głosu. Od tego momentu ten projekt będzie można było negocjować z państwami członkowskimi wspólnoty.

Czy zmiana czasu jest nam potrzebna?

Tutaj dochodzimy do sporu w tej sprawie - naukowcy uważają, że pozbycie się obowiązku przestawiania zegarków na czas letni oraz zimowy jest zdrowszy dla ludzi, a także korzystniejszy dla gospodarki. Zaburzenie rytmu dobowego człowieka wiąże się z ryzykiem wystąpienia potencjalnie śmiertelnych sytuacji u osób predestynowanych (cierpiących na różne choroby). Pierwotnie, zmiana czasu miała służyć oszczędnościom energetycznym - w tym momencie nie jest to już takie oczywiste i naukowcy podpierają swoje stanowiska dowodami: zyski z powodu przestawiania zegarków są marginalne, nieprzystające wręcz do negatywnych skutków, jakie to ze sobą przynosi.

Sprawdź również: ACTA 2 przegłosowane

Nie ma jednak zgody wśród krajów członkowskich co do typu czasu, który miałby być wiodącym we Wspólnocie. Kraje centralnej oraz południowej Europy zasadniczo są za pozostawieniem czasu letniego, natomiast niemal cała Skandynawia obstaje przy czasie zimowym, który de facto jest dla niej korzystniejszy. Do 2021 roku ma więc zostać wypracowany kompromis w tej sprawie, który pozwoli wszystkim krajom na dostosowanie się do nowej dyrektywy lub renegocjować warunki w dokumencie. Trudno oczekiwać, że każdy kraj członkowski będzie w stanie przyjąć postanowienia dyrektywy bez uwag.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu