Felietony

ZipList.com pozyskuje od inwestora 4,5 miliona dolarów - to mógł być nasz Listonic?

Grzegorz Marczak
ZipList.com pozyskuje od inwestora 4,5 miliona dolarów - to mógł być nasz Listonic?
19

Ziplist czyli prosta lista zakupów pozyskał od inwestora w sumie 4,5 miliona dolarów na rozwój. Oprócz listy zakupów w aplikacji zaimplementowano też prostą wyszukiwarkę przepisów kulinarnych i ich składników. Do tego mamy oczywiście aplikacje mobilne na iPada, iPhona i iPoda oraz stronę internetową...

Ziplist czyli prosta lista zakupów pozyskał od inwestora w sumie 4,5 miliona dolarów na rozwój. Oprócz listy zakupów w aplikacji zaimplementowano też prostą wyszukiwarkę przepisów kulinarnych i ich składników. Do tego mamy oczywiście aplikacje mobilne na iPada, iPhona i iPoda oraz stronę internetową. W opisie serwisu można się też doczytać iż naszą listę zakupów można skojarzyć z konkretnym sklepem z którego chcemy zamawiać, do tego mamy współdzielenie listy zakupów znajomy, możliwość dodawnaia nowych pozycji przez SMS czy email itp. W skrócie to chyba wszystko.

Serwis powstał w 2010 roku więc jak widać dość szybko pozyskał spory kapitał. Dlaczego o tym piszę? Popatrzcie teraz na Ziplistę i Listonic - moim zdaniem jeśli chodzi o wykonanie to nasza produkcja jest bezkonkurencyjna. Jeśli chodzi o funkcjonalność też niczym nie ustępuje. Mim to, to ZipLista właśnie powiększa zatrudnienie i planuje duże kampanie reklamowe.Niestety Listonic jest produktem lokalny i w ten sposób ustępuje miejsca projektom takim jak ZipLista. Owszem sam produkt to nie wszystko - inwestuje się przede wszystkim w zespół i autorów serwisu, ich wizję i zapał do osiągnięcia sukcesu. Jednak bez wyjścia Listonic na świat nikt się o nich nie dowie, nie będzie w stanie ocenić produktu i nie ma praktycznie szans na poznanie zespołu.

I proszę mnie źle nie zrozumieć, nie chodzi o to aby po raz kolejny dawać dobre rady polskim startupom - to się robi najłatwiej i pewnie efekt takich porad jest znikomy. Kiedy jednak przeczytałem o ZipList od razu do głowy przyszedł mi polski Listonic, który moim zdaniem nie ustępuje w funkcjonalności i wykonaniu zagranicznemu konkurentowi. Może takie przykłady będą bardziej przemawiające i zapamiętywane?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

listonic