Startups

Zgubiłeś klucze do domu? Wydrukuj sobie duplikat w drukarce 3D

Tomasz Krela
Zgubiłeś klucze do domu? Wydrukuj sobie duplikat w drukarce 3D
22

Zapewne nie raz zdarzyło się Wam, drodzy czytelnicy, nerwowo szukać kluczy do drzwi. Wcześniej, czy później każdemu zdarzy się zgubić klucze do domu. Sytuacja taka generuje nie tylko wiele nerwów, ale także problemów. O ile mamy zapasowy komplet kluczy, pozostawiony u rodziny, czy nasza druga połówk...

Zapewne nie raz zdarzyło się Wam, drodzy czytelnicy, nerwowo szukać kluczy do drzwi. Wcześniej, czy później każdemu zdarzy się zgubić klucze do domu. Sytuacja taka generuje nie tylko wiele nerwów, ale także problemów. O ile mamy zapasowy komplet kluczy, pozostawiony u rodziny, czy nasza druga połówka otworzy nam drzwi, możemy uważać się za szczęściarzy. Jednak co w sytuacji, gdy nie zabezpieczyliśmy sie zawczasu? Możemy wykorzystać najnowsze aplikacje mobilne, które wykonają kopię naszych kluczy tak, byśmy później mogli je wydrukować w drukarce 3D.

Każdego dnia człowiek dowiaduje się czegoś nowego. Szczerze mówiąc, gdyby nie tekst autorstwa Metthew Sparkesa na łamach The Telegraph, nie miałbym pojęcia o istnieniu trzech aplikacji mobilnych i startupów. Na myśli mam konkretnie Keys Duplicated, KeyMe oraz Keysave. Usługi te mają zabezpieczyć nas w momencie, gdy zgubimy klucze. Do tej pory zazwyczaj w takiej sytuacji dorabialiśmy klucze lub wymienialiśmy zamki. Jeśli już sięgaliśmy po telefon, by zadzwonić po ślusarza, a nie, by skorzystać z wcześniej przygotowanej kopii kluczy.

Keys Duplicated

To aplikacja mobilna i usługa, dostępna na terenie USA. Aby z niej skorzystać należy wykonać przy pomocy smartfona nasze klucze. Następnie taka dokumentacja jest przechowywana na serwerach usługodawcy w sposób, który ma zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Gdy niestety zdarzy się nam zgubić klucz lub klucze, wystarczy skorzystać z aplikacji, by zamówić przy jej pomocy duplikat, który zostanie wykonany na podstawie wykonanego zdjęcia. Koszt wykonania takiej kopi klucza to 6 dolarów, każda kolejna sztuka to już tylko 4 dolary. Keys Duplicated gwarantuje darmową wysyłkę dorobionego klucza. Wedle zapewnień kopia ma działać lepiej niż oryginał, jeśli jednak tak się nie stanie, bez zbędnych problemów mamy otrzymać zwrot pieniędzy.

KeyMe

To natomiast aplikacja stworzona przez usługodawcę, który stworzył specjalne automaty – kioski, w których możemy w 30 sekund dorobić dowolny klucz. Przy pomocy aplikacji mobilnej również zeskanujemy nasz klucz, robiąc mu zdjęcie. Następnie w wypadku konieczności, możemy zamówić kopię klucza, którą otrzymamy przesyłką pocztową lub kurierską. W aplikacji możemy również wybrać różnego rodzaju motywy, które zostaną naniesione na klucz. Niestety jak do tej pory KeyMe nie oferuje możliwości dorobienia zeskanowanego przy pomocy aplikacji klucza w swoich kioskach.

Keysave – wydrukuj swój klucz

Kaysave to startup, który na wrzesień zaplanował swój komercyjny start. Tym razem nie mamy styczności z aplikacją mobilną. Po dostarczeniu zespołowi Keysave naszego klucza, zeskanuje go w skanerze 3D, wykonując moim zdaniem znacznie dokładniejszy obraz klucza, niż ma to miejsce w przypadku wykonania zdjęcia smartfonem. Następnie Keysave będzie przechowywał dane, dotyczące naszego klucza. Gdy niestety zgubimy nasz klucz, wystarczy zalogować się na swoje konto na stronie Keysave i pobrać plik, z którego bez żadnego problemu przy pomocy drukarki 3D wydrukujemy zgubiony klucz. To bardzo proste i ciekawe rozwiązanie, z którego skorzystać moglibyśmy nawet w Polsce, gdzie dostęp do drukarek 3D jest coraz powszechniejszy.

Jak widać, dzięki najnowszym zdobyczom technologii możemy w pewien sposób zabezpieczyć się na okazję zgubienia kluczy do domu. Jednak sam pomysł przesyłania i przechowywania danych, pozwalających dorobić nasz klucz do domu na obcych serwerach, czy w chmurze obliczeniowej, może budzić u wielu osób mieszane uczucia. Nie dziwi mnie to i sam nie jestem pewny, czy zdecydowałbym się na takie rozwiązanie. Niemniej jednak mamy taką możliwość i o dziwo powstaje coraz więcej projektów, zagospodarowujących tę działkę usług.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startupdruk 3Ddrukarki 3D