Startups

Ponad 6 milionów złotych dla krakowskiego startupa

Grzegorz Marczak
Ponad 6 milionów złotych dla krakowskiego startupa
16

To już 2 polski projekt związany z iBeacon, który dostał pokaźne finansowanie od zagranicznego inwestora. Po Estimote przyszedł teraz czas na krakowski kontakt.io w którego Sunstone Capital zainwestował właśnie 2 miliony dolarów! Co oferuje Kontakt.io? Przede wszystkim platformę, urządzenia łączn...

To już 2 polski projekt związany z iBeacon, który dostał pokaźne finansowanie od zagranicznego inwestora. Po Estimote przyszedł teraz czas na krakowski kontakt.io w którego Sunstone Capital zainwestował właśnie 2 miliony dolarów!

Co oferuje Kontakt.io? Przede wszystkim platformę, urządzenia łącznie z konfiguracją na życzenie do tego otwarte API oraz SDK dla developerów. Całość jest kompatybilna z IOS oraz Android.

Na bazie usług dostarczanych przez Kontakt.io możemy więc zbudować kompleksowe rozwiązanie oparte na mikrolokalizacji. Jeśli chodzi o potencjalne możliwości tej technologii to wydają się one być ograniczone jedynie pomysłowością developerów. Wywołanie zdarzenia na podstawie odległości telefonu od beacona daje nam możliwość budowania nie tylko internetu rzeczy ale też zupełnie nowych projektów z zakresu B2C oraz B2B.

To tyle jeśli chodzi o potencjał, zupełnie inną sprawą jest natomiast wykorzystanie tych technologii przez biznes i pytanie czy biznes będzie zainteresowany i dostrzeże potencjał. Na razie mamy kilka ciekawych wdrożeń związanych z mikrolokalizacją ale nie mamy nic spektakularnego (przynajmniej tak wynika z mojej wiedzy).

Mamy więc już 2 polskie projekty rywalizujące w tym obszarze. Trudno bowiem uniknąć porównań między Estimote i kontakt.io. To jednak jeszcze nie wszyscy gracze jeśli chodzi o projekty z polski. Niebawem będę mógł się z wami podzielić informacją o kolejnym projekcie z finansowaniem z tego obszaru.

Pytanie tylko co tak naprawdę będzie odróżniać poszczególne projekty i jak w tej kategorii biznesowej buduje się przewagę nad konkurencją skoro na dziś trudno się pochwalić dużymi wdrożeniami.

Niezależnie od moich "drobnych" wątpliwości życzę wszystkim polskim projektom sukcesów. Cieszę się, że wreszcie polska technologia zostaje dostrzeżona na świecie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu