Mobile

Zdjęcia Google - prawdopodobnie najlepsza usługa do zdjęć. Wszystko, co musisz wiedzieć

Konrad Kozłowski
Zdjęcia Google - prawdopodobnie najlepsza usługa do zdjęć. Wszystko, co musisz wiedzieć
1

Zdjęcia Google to prawdopodobnie najlepsza usługa do zarządzania, archiwizowania i udostępniania zdjęć. Oto nasz poradnik jak używać Google Photos.

Co to są zdjęcia Google?

Zdjęcia Google są usługą pozwalającą na przeglądanie i synchronizowanie moich zdjęć z chmurą. Korzystają z aplikacji mobilnych i komputerowych możemy utrzymać porządek w zdjęciach oraz automatycznie tworzyć ich kopię zapasową na serwerach firmy. Jeżeli kończy Wam się przestrzeń na telefonie, to można je przesłać do chmury i usunąć ze smartfona. To przekłada się na dostęp do zdjęć z dowolnego innego urządzenia, na którym się zalogujemy, a także możliwość szybkiego oraz wygodnego udostępniania pojedynczych fotek lub całych albumów innym osobom. Aplikacje mobilne dostępne są iOS-a i Androida, a aplikacje dla Windowsa i macOS pozwalają synchronizować z chmurą zdjęcia z komputerów i podłączonych do nich urządzeń.

Zdjęcia Google automatycznie rozpoznają lokalizacje i zawartość zdjęć, dzięki czemu wyszukiwarka jest w stanie wyświetlić nam bardzo konkretne fotografie - na przykład te zawierające rowery, telefony, graffiti, urządzenia czy imprezy rodzinne. W wybranych krajach usługa rozpoznaje również osoby na zdjęciach, dzięki czemu można łatwo porządkować zdjęcia ze względu na występowanie na nich konkretnych znajomych i członków rodziny.

Usługa Google Photos to także aplikacja (mobilna lub webowa), która oferuje podstawowe narzędzia do edycji zdjęć: korekcję, obracanie, przycinanie i poprawianie. Zdjęcia Google samoczynnie tworzą kolaże, albumy, animacje oraz klipy wideo będące zlepkiem najlepszych (zdaniem usługi) zdjęć oraz filmów z danego miejsca czy wydarzenia.

Darmowe czy płatne, oto jest pytanie

Zdjęcia Google są usługą darmową, ale powierzchnia na naszym koncie Google jest ograniczona. To ta sama przestrzeń, z której korzystają Dysk Google i Gmail. Użytkownicy mają wybór pomiędzy jakością zdjęć, która będzie przechowywane są w usłudze. "Normalna jakość" to zdjęcia skompresowane przez Google, które nie wpływają na ilość wolnej przestrzeni na koncie Google. Podobnie wygląda to w przypadku filmów. Jeśli zdecydujecie się na wysyłanie i przechowywanie zdjęć w oryginalnej rozdzielczości i jakości, takie pliki będą zajmować dostępną przestrzeń. Jeżeli będzie Wam jej brakować, to dostępnych jest kilka planów, za które można płacić co miesiąc, by utrzymać dostęp do zdjęć i móc wysyłać nowe.

Jak zwiększyć ilość miejsca w Google Photos

W przypadku braku miejsca na koncie Google, takie usługi jak Zdjęcia Google, Dysk Google i Gmail nie mogą działać prawidłowo. Zwiększenie miejsca w Google Photos to tak naprawdę zwiększenie przestrzeni w chmurze dla wszystkich tych usług, By to zrobić udajemy się pod adres one.google.com, gdzie dostępne będą opcje rozszerzenia ilości miejsca na naszym koncie, a w konsekwencji także w Zdjęciach Google.

Zdjęcia Google na macBooku - to proste

Apple posiada własną usługę Zdjęcia, która synchronizuje fotografie pomiędzy wszystkimi urządzeniami tej marki, ale to nie oznacza, że posiadacze MacBooków są na nią skazani. Korzystają z dedykowanej macOS aplikacji można automatycznie tworzyć kopie zapasowe zdjęć i filmów z komputera oraz połączonych aparatów, kamer i kart pamięci.

Google Photos nie posiadają jednak dedykowanej aplikacji dla macOS, która byłaby odpowiednikiem aplikacji mobilnych. Zamiast niej dostępna jest wersja webowa pod adresem photos.google.com, gdzie można przeglądać i zarządzać wszystkimi przesłanymi do usługi zdjęciami.

Google Photos - nowości wciąż przybywa

Zdjęcia Google są regularnie aktualizowane, a aplikacje mobilne otrzymują nowe funkcje. Na przestrzeni kilku lat funcjonowania pojawiły się dodatkowe narzędzia edycji i poprawiania zdjęć, w tym automatyczne filtry, korekty, obroty i wiele więcej. Aplikacja znacznie lepiej segreguje i kataloguje teraz zdjęcia - do tego stopnia, że może automatycznie tworzyć albumy i udostępniać je osobom, które znajdują się na fotografiach. Później te albumy mogą być samoczynnie aktualizowane o nowe zdjęcia, gdy te znajdą się w bibliotece.

Ciekawie brzmi też funkcja tworzenia panoram z kilku zdjęć okolicy wykonanych z tego samego punktu. Chyba najabrdziej futurystycznie wypada opcja rozpoznawania tekstu na zdjęciach i wyszukiwanie fotek właśnie na podstawie tych treści. Nową funkcją, którą dodano pod koniec zeszłego roku są wewnętrzne czaty pomiędzy użytkownikami usługi, w ramach których można udostępniać sobie pojedyncze zdjęcia lub całe albumy, a także prowadzić rozmowy tekstowe.

Co oferuje konkurencja Zdjęć Google?

W zasadzie na rynku nie ma drugiej takiej usługi jak Zdjęcia Google. Zdjęcia od Apple służą tylko posiadaczom urządzeń z platformami Apple, ewentualnie użytkownikom Windowsa, na którym można synchronizować zdjęcia z iPhona. Zdjęcia Apple działają jednak bardziej lokalnie (algorytmy na urządzeniach analizują je, tworzą albumy i tak dalej), zamiast w na serwerach Apple. Usługa oferuje znacznie mniej możliwości zarządzania fotografiami i ich kopiami - bardzo duża część procesów odbywa się automatycznie.

Prawdopodobnie najbliższą Zdjęciom Google usłudze jest OneDrive od Microsoftu, który posiada dedykowaną sekcję właśnie dla zdjęć. Automatyczne przekazywanie zdjęć ze smartfonów oraz możliwość synchronizacji na praktycznie każdej platformie pozwala wygodnie porządkować, katalogować i archiwizować zdjęcia. OneDrive automatycznie tworzy albumy i pozwala na na podstawową edycję zdjęć.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu