Mobile

Nova Launcher Prime - praktyczny poradnik po świetnej nakładce na Androida

Dawid Pacholczyk
Nova Launcher Prime - praktyczny poradnik po świetnej nakładce na Androida
49

Nova Launcher Prime to nakładka systemowa, która zadowoli każdego wymagającego użytkownika. Mnogość opcji i możliwości jakie oferuje pozwoli każdemu dostosować telefon do wszystkich swoich potrzeb.

Nakładki, czyli to, co kochamy w Androidzie

Nakładki to chyba jeden z najstarszych tematów sporów między fanami zielonego robocika, a właścicielami smartfonów z nadgryzionym jabłkiem. Jednak zanim zaczniemy o tym szerzej rozmawiać ustalmy czym jest nakładka systemowa, a potem opowiem o tym co daje Nowa Launcher Prime.

Ogólnie rzecz biorąc nakładka systemowa to niewielki program, który po zainstalowaniu na naszym smartfonie pozwala na zmianę wygląda oraz działania interfejsu użytkownika. Dodatkowo w wielu przypadkach dostarcza ona również nowe funkcjonalności. Dzięki nakładkom każdy użytkownik ma możliwość na lepsze dostosowania telefonu do swoich potrzeb i poprawić komfort użytkowania. Co ważne, wybór nakładek i ich wersji jest dziś bardzo bogaty dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Nie trzeba być power userem żeby zacząć z nich korzystać.

Wspomniałem na początku o tym, że nakładki systemowe to jeden z tematów sporu na temat wyższości jednego systemu nad drugim. Wynika to z tego, że nakładki są jednym z argumentów za tym, aby korzystać właśnie z Androida. Dlaczego? Bo dają tak ogromną elastyczność i możliwość konfiguracji której brakuje w iOS.

Nova Launcher Prime – perełka, która inspiruje wielu

Moja pierwsza styczność z Nova Launcher (jeszcze bez słówka Prime) wynikła z zazdrości jaką poczułem względem użytkowników smartfonów Pixel. To co dawał mi ówczesny telefon to było za mało. Postanowiłem poszukać czegoś nowego, lepszego i za każdym razem na pierwszych dwóch miejscach pojawiały się dwa wyniki, Nova Launcher i Nova Launcher Prime.

Nova Launcher dostała ode mnie szansę w zeszłym roku, gdy przyszła pora na zmianę telefonu. W końcu to najlepszy czas, bo i tak wszystko konfiguruje od zera. Porzuciłem poczciwego launchera od Microsoftu i do dzisiaj nie żałuję tej decyzji.

Już darmowa wersja oferuje ogrom funkcji, jednak zakup wersji to wejście na wyższy poziom. Nova Launcher Prime to nakładka systemowa, która czerpie pełnymi garściami z ideałów Androida i daje ogromne możliwości do konfiguracji oraz dostosowania telefonu do własnych potrzeb.

Ciężko jest jej nie lubić. Przypomina szwajcarski zegarek, nadaje się na każdą sytuację i spełni potrzeby najbardziej wymagających użytkowników, a do tego jest ładna i nie spowalnia naszego telefonu.

Nova Launcher Prime – najciekawsze funkcje

Nie wymienię wam wszystkich funkcji jakie daje ta nakładka systemowa. Jest ich po prostu za dużo. Wydaje mi się, że jest to najmocniejsza strona novy, jednak równocześnie sprawia, że niedoświadczony użytkownik może poczuć się przytłoczony. Dlatego skupmy się na tym co najciekawsze. Wymienię dwa najważniejsze dla mnie elementy, jakie Nova Launcher dostarcza.

Zacznę od mojego ulubionego elementu jakim jest rozbudowana personalizacja wygląda interfejsu użytkownika. Nova Launcher Prime daje tu bogate pole do manewru. Od ustawienia stylu ikon dotyczących ich wraz z kształtem, przez konfigurowanie wyglądu katalogów z uwzględnieniem animacji przejścia. Nie zapomnijmy też o wyglądzie pulpitu, animacji przejścia między ekranami i stylizacją listy wszystkich aplikacji. Ciężko zliczyć opcje, które ta nakładka systemowa nam daje.

Ogromną przewagą iOS są gesty, które nie są dostępne Androidzie w tej formie i skali co w przypadku produktu Apple. Na szczęście Nova Launcher Prime rozwiązuje ten problem i udostępnia szereg gestów, które możemy ustawić według własnego upodobania. Wybranym przez nas gestem możemy uruchomić konkretną aplikację, skorzystać ze skrótu lub wywołać akcję systemową. Gestów mamy aż 11…jest z czego wybierać.

Cena? Na szczęście, niewysoka

No właśnie. Wspominałem, że opisywana nakładka systemowa dostępna jest w wersji darmowej i płatnej. Wersja bezpłatna ma ograniczone możliwości konfiguracji, jednak i tak pozwala na naprawdę dużo w porównaniu do konkurencyjnych programów. Myślę, że większość użytkowników wersji podstawowej szybko skusi się na zakup pełnej wersji, szczególnie, że wydatek jest nieduży i naprawdę warto.

W momencie pisania tego artykułu Nova Launcher Prime kosztuje 24 zł. To niewysoka cena za komfort i możliwości jakie daje ta konkretna nakładka systemowa. Myślę, że nie minę się z prawdą, jeśli powiem, że jest to obecnie numer jeden na rynku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu