Felietony

Zdaniem analityków Windows 8 nie odniesie sukcesu. Czy jednak na pewno?

Michał Majchrzycki
Zdaniem analityków Windows 8 nie odniesie sukcesu. Czy jednak na pewno?
23

Windows 8 jest dużym wyzwaniem dla Microsoftu. Nie tylko ze względu na nowy interfejs systemu - Metro - ale również czas wprowadzenia. Wszystko wskazuje na to, że Windows 8 pojawi się stosunkowo krótko po wydaniu popularnej Siódemki, która zdobyła sobie dobrą opinię wśród użytkowników. Analitycy twi...

Windows 8 jest dużym wyzwaniem dla Microsoftu. Nie tylko ze względu na nowy interfejs systemu - Metro - ale również czas wprowadzenia. Wszystko wskazuje na to, że Windows 8 pojawi się stosunkowo krótko po wydaniu popularnej Siódemki, która zdobyła sobie dobrą opinię wśród użytkowników. Analitycy twierdzą, że Microsoft może mieć problemy ze sprzedażą nowego systemu.

Zdaniem prognostyków z IDC Windows 8 może liczyć jedynie na popularność wśród użytkowników tabletów. W wersji desktopowej Microsoft, mówiąc kolokwialnie, może się nieźle przejechać. Większość klientów firmy z Redmond jest zadowolona z Windows 7 i w najbliższych 2-3 latach nie będzie raczej myślała o aktualizacji. Podobnie może być z firmami, które dopiero przesiadają się na obecne wydanie systemu. Zaś jeżeli wszystko pójdzie dobrze, Windows 8 ma być dostępny w sprzedaży już w sierpniu 2012.

W ogóle według analityków z IDC przyszły rok może być dużym rozczarowaniem dla zespołu Steve’a Ballmera. Nie chodzi tylko o słabą sprzedaż smartfonów z Windows Phone, ale głównie o konkurencję z iPadem. Microsoft postawił sobie za punkt honoru wejście na rynek tabletów, jednak Apple zawiesił bardzo wysoko poprzeczkę. Aby ją przeskoczyć, firma z Redmond musiałaby zaprezentować naprawdę interesujący produkt. I tani.Czy rzeczywiście jest tak źle, jak to widzi IDC? Z jednej strony, analitycy przesadzają, nie wspominając chociażby o sprzedaży nowych komputerów, do których będzie dołączany Windows 8. Wiele osób będzie też chciało sprawdzić, z czym się je nowy system. Zaś właściciele Visty (zwłaszcza ci, którzy nie chcą przesiadać się na podobnego Windows 7) mogą być zainteresowani kupnem nowego oprogramowania.

Z drugiej strony Microsoft gra w ryzykowną grę. Windows 8 mocno różni się od poprzednich wydań, mimo możliwości wyłączenia interfejsu Metro. Spora część użytkowników nie będzie zainteresowana eksperymentowaniem z nowym wyglądem systemu. Sprzedaż tabletów może zaś rzeczywiście okazać się klapą, zwłaszcza że Microsoft dotychczas słabo sobie radzi na rynku urządzeń mobilnych. W najgorszym więc razie Windows 8 może okazać się drugą Vistą, która szybko popadnie w niepamięć.

Więcej szczegółów na temat prognoz dotyczących sprzedaży Windows 8 firma IDC zdradzi 15 grudnia podczas publicznego webcastu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu