Felietony

Lubisz Skype, ale masz dosyć programu Microsoftu? Jest na to rozwiązanie

Michał Majchrzycki
Lubisz Skype, ale masz dosyć programu Microsoftu? Jest na to rozwiązanie
32

Męczące reklamy, przeładowany zbyt dużą liczbą funkcji interfejs, problemy z połączeniami, dodatkowe opłaty. To tylko niektóre z zarzutów stawianych komunikatorowi Skype. A jednak, jest on obecnie jednym z najpopularniejszych narzędzi do rozmów audio i wideo przez internet. Na szczęście, powoli zacz...

Męczące reklamy, przeładowany zbyt dużą liczbą funkcji interfejs, problemy z połączeniami, dodatkowe opłaty. To tylko niektóre z zarzutów stawianych komunikatorowi Skype. A jednak, jest on obecnie jednym z najpopularniejszych narzędzi do rozmów audio i wideo przez internet. Na szczęście, powoli zaczynają pojawiać się alternatywne rozwiązania, dzięki którym możemy jednocześnie zjeść ciastko i mieć ciastko.

Dotychczas wybór był prosty. Albo chcemy korzystać z sieci Skype i instalujemy oficjalny program Microsoftu, albo też przesiadamy się na inne rozwiązanie. Najgorzej mieli chyba użytkownicy Linuksa, bo wersję aplikacji dla tego systemu aktualizowano średnio raz na ruski rok. Sympatii nie wzbudziły też informacje o wprowadzeniu reklam do komunikatora, jak również duża awaria sieci, która miała miejsce na początku tego roku. Mimo to Skype nadal cieszy się ogromną popularnością wśród internautów.

Jednak oprócz sprzedania się Microsoftowi za gigantyczną sumę 8,5 mld dolarów, zespół rozwijający komunikator wpadł na całkiem dobry pomysł. SkypeKit. Dzięki paczce narzędzi i otworzeniu się na deweloperów niezależni programiści mogą rozbudowywać możliwości komunikatora, wprowadzając go do innych narzędzi. Obejmuje to także podłączanie własnych programów do sieci Skype. Coś takiego zrobił właśnie twórca polskiego multikomunikatora WTW (0.9.0.3202).

WTW od najnowszej wersji obsługuje nie tylko protokoły Gadu-Gadu, Tlen, GTalk czy Jabbera. Teraz możemy również skorzystać z wtyczki wprowadzającej obsługę Skype. WTW jest drugim na świecie komunikatorem - zaraz po wieloplatformowym Trillianie - który wprowadził obsługę Skype bez pośrednictwa oryginalnego klienta. Jest też łyżka dziegciu w tej beczce miodu. W obecnej wersji możemy skorzystać jedynie z rozmów tekstowych i głosowych. Połączenia wideo pojawią się dopiero w kolejnych wydaniach WTW.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu