Felietony

Zawsze chciałeś się nauczyć programować? Jest ku temu okazja!

Tomasz Popielarczyk
Zawsze chciałeś się nauczyć programować? Jest ku temu okazja!
17

Programistą nie zostaje się od tak, po obejrzeniu kilku internetowych kursów i napisaniu aplikacji wykonującej proste obliczenia matematyczne. Opanowanie tej sztuki w stopniu dającym prawo do mówienia o sobie w ten sposób wymaga wielu godzin pracy (i praktyki), która po jakimś czasie przełoży się na...

Programistą nie zostaje się od tak, po obejrzeniu kilku internetowych kursów i napisaniu aplikacji wykonującej proste obliczenia matematyczne. Opanowanie tej sztuki w stopniu dającym prawo do mówienia o sobie w ten sposób wymaga wielu godzin pracy (i praktyki), która po jakimś czasie przełoży się na cenne doświadczenie. Od czegoś trzeba jednak zaczynać, prawda? Dlatego warto zwrócić uwagę na interaktywne szkolenie, które chcą zafundować internautom twórcy rewelacyjnego startupu Codecademy.

O Codecademy pisał na Antyweb swego czasu Szymon Barczak. W skrócie mówiąc, jest to platforma umożliwiająca w prosty, a przy tym oryginalny sposób opanować podstawy JavaScript. Lekcje są jednak przy tym skonstruowane w taki sposób, by użytkownik mógł na bieżąco wykonywać przykłady i interaktywne ćwiczenia.

Teraz Codecademy rusza z innym projektem, który ma zachęcić osoby do zrealizowania swoich planów o nauce programowania. Inicjatywa nosi nazwę Code Year, a udział w niej wzięło już ponad 90 tys. internautów (w chwili pisania tego artykułu, gdyż liczba nieustannie wzrasta).

Co można otrzymać w ramach Code Year? Po zostawieniu swojego adresu e-mail na stronie przedsięwzięcia będziemy co tydzień otrzymywali jedną, w pełni interaktywną lekcję. Organizatorzy gwarantują, że zanim się obejrzymy, będziemy tworzyli strony internetowe i aplikacje.

Zapisałem się na kurs w ramach eksperymentu. Codecademy w bardzo oryginalny i jednocześnie skuteczny sposób podchodzi do nauki programowania, co daje nadzieję na naprawdę ciekawe doświadczenie. Z pewnością jednak nie mają tutaj co szukać osoby, które są już z JavaScript za pan brat. Trudno oczekiwać, że podczas kursu dla początkujących dowiedzą się czegoś nowego.

Inicjatywa zapowiada się bardzo ciekawie. Jeszcze nie otrzymałem żadnej z obiecanych lekcji, więc trudno mi je oceniać. Jeżeli jednak będą one stały na podobnym poziomie co te oferowane przez Codecademy, można być dobrej myśli.

Co ciekawe twórcy Codecademy przygotowują się do poszerzenia swojej oferty o naukę programowania w Ruby i Pythonie, co z pewnością zwiększy zainteresowanie startupem wśród osób, które już mają na swoim koncie opanowany któryś z bardziej popularnych języków.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu