Felietony

W Polsce ze smartfonami wciąż licho, czyli jak wyglądał internet w komórce w 2011 roku

Michał Majchrzycki
W Polsce ze smartfonami wciąż licho, czyli jak wyglądał internet w komórce w 2011 roku
Reklama

Mimo ogromnego boomu na Androida czy iOS, wciąż większość z nas na co dzień posługuje się zwykłymi telefonami komórkowymi. Ze smartfonów korzystamy rz...


Mimo ogromnego boomu na Androida czy iOS, wciąż większość z nas na co dzień posługuje się zwykłymi telefonami komórkowymi. Ze smartfonów korzystamy rzadko - także podczas łączenia się z internetem. Taki przynajmniej obraz rysuje się z najnowszego raportu norweskiej firmy Opera na temat korzystania z internetu w urządzeniach mobilnych w 2011 roku.

Reklama

Warto przyjrzeć się bliżej ostatniemu raportowi Opery, można zeń wyciągnąć kilka ciekawych wniosków. Wprawdzie powstał on na bazie danych zbieranych jedynie od użytkowników Opery Mini i Mobile, to jednak myślę, że badania można - oczywiście, z paroma poprawkami - odnieść w dużym stopniu do całego rynku telefonów komórkowych w naszym kraju.

Zacznijmy od ogólnych danych. Liczba użytkowników mobilnych wersji wynosi obecnie ponad 140 mln na całym świecie. To całkiem duża liczba, która lawinowo wzrosła w 2010 i 2011 roku. Użytkownicy Opery Mini tylko w samym listopadzie odwiedzili 88.5 mld stron, zaś transfer wyniósł w tym czasie 804 mln megabajtów.

Przejdźmy teraz do Polski i najciekawszych danych. Liczba użytkowników Opery Mini wzrosła w naszym kraju od 2010 o 23,3%, zaś transfer danych - o 86,3%. O ile więc przyrost osób korzystających z Opery Mini jest nieduży, o tyle coraz lepiej radzimy sobie z dostępem do internetu z komórki. To dobra wiadomość.

Z raportu Opery wynika też, że Polacy praktycznie nie używają smartfonów do korzystania z sieci. Czy to prawda? W rankingu najpopularniejszych telefonów, za pomocą których łączymy się z internetem iPhone znalazł się dopiero na 7 pozycji. Pierwsze 4 miejsca zajęły telefony Nokii - Nokia c3, Nokia 5130 Xpressmusic, Nokia x2, Nokia 2700c. Jak widać, nasi rodacy są fanami fińskiej firmy produkującej telefony komórkowe.


Oczywiście, co do powyższych wyników można mieć co najmniej parę poważniejszych zastrzeżeń. Użytkownicy smartfonów często korzystają w swoich aparatach z domyślnych przeglądarek (np. Safari w iOS). Opera Mini mimo ogromnej popularności nie jest jedynym narzędziem do przeglądania internetu z poziomu telefonu. Jest też nadreprezentowana w telefonach ze słabymi przeglądarkami, jak chociażby aparaty Nokii. Można więc przypuszczać, że realny odsetek osób korzystających ze smartfonów w naszym kraju jest większy, niż to podaje Opera. Nadal nie będą to jednak oszałamiające liczby.

Ciekawe natomiast są różnice między najpopularniejszymi stronami w skali świata i Polski. Wprawdzie na 1 miejscu króluje Google, potem jednak zaczynają się zmiany. Polacy nie są wcale wielkimi fanami Facebooka (dopiero 3 pozycja na liście), wolą natomiast krajowe rozwiązania - takie jak Nasza Klasa, Wirtualna Polska czy Onet.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama