Mobile

Zaufane kontakty - nowa mobilna aplikacja od Google do udostępniania lokalizacji bliskim

Grzegorz Ułan
Zaufane kontakty - nowa mobilna aplikacja od Google do udostępniania lokalizacji bliskim
10

Wprawdzie mamy już sporo aplikacji z wbudowanym udostępnianiem lokalizacji znajomym czy bliskim w rodzinie, mowa przede wszystkim o Google Hangouts czy Facebook Messenger. W mobilnych sklepach znajdziemy też mnóstwo mniej znanych aplikacji przeznaczonych do tego, ale żaden z większych graczy nie pokusił się o dedykowane rozwiązanie z opcją powiadamiania bliskich, kiedy nie możemy sami wysłać swojej lokalizacji w nagłych wypadkach.

Google postanowiło wypełnić tę lukę i udostępnił aplikację Zaufane kontakty. Różni się tym od podobnych rozwiązań, że wysyła naszą lokalizację, nawet wtedy, kiedy nie możemy odpowiedzieć na prośbę o udostępnienie naszej lokalizacji.

Aplikacja domyślnie działa w ten sposób, że po uruchomieniu proszeni jesteśmy o dodanie do niej kontaktów z książki telefonicznej, które mogą wysyłać do nas prośby o udostępnienie naszego położenia. W sytuacji awaryjnej, kiedy nie będziemy mogli takiej prośby zaakceptować przez 5 minut, aplikacja automatycznie wyślę naszą lokalizację bliskim.

Myślę, że pomysł na aplikację od Google powinien się przyjąć, wiele takich sytuacji w życiu sam miałem, że martwiłem się o bliską osobę, która przez długi czas nie odpowiadała. Z tą aplikacją wiele zmartwień można uniknąć, a też czasem pomóc komuś w realnym niebezpieczeństwie.

Zobacz też wpis: Jak przenieść dane z telefonu na telefon.

Co ważne, aplikacja wyśle naszą lokalizację nawet w sytuacji, gdy będziemy offline lub wyczerpie się bateria:

Umożliwiaj osobom należącym do Twoich zaufanych kontaktów wysyłanie próśb o określenie Twojej lokalizacji – jeśli wszystko jest w porządku, możesz odrzucić prośbę. Jeśli jednak nie będziesz w stanie odpowiedzieć, Twoja lokalizacja zostanie im udostępniona automatycznie, nawet gdy będziesz offline lub gdy w telefonie wyczerpie się bateria.

Aplikacja do pobrania z Google Play, w przygotowaniu wersja na iOS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu