Polska

Jakie zarobki w Polsce po studiach technicznych, a jakie po humanistycznych?

Grzegorz Ułan
Jakie zarobki w Polsce po studiach technicznych, a jakie po humanistycznych?
32

Dziś dzień raportów, wcześniej opisywałem Wam raport stanu czytelnictwa w Polsce, teraz spójrzmy na raport Pracuj.pl, prezentujący zarobki, na jakie mogą liczyć absolwenci wybranych kierunków studiów w Polsce.

Praca w wyuczonym zawodzie

Zanim przejdziemy do zarobków, spójrzmy po jakich kierunkach studenci znajdują pracę w swoim zawodzie. Okazało się, że większość studentów kierunków technicznych i inżynierskich może liczyć na znalezienie pracy zgodnej z kierunkiem, w którym się kształcili. Podobnie jest w przypadku kierunków budowlanych (83%).

Poza kierunkami technicznymi również większość prawników i finansistów znajduje zatrudnienie w swoich zawodach. Odmienna sytuacja przedstawia się w przypadku kierunków humanistycznych. Po pedagogice tylko 20% studentów znajduje pracę w szkolnictwie. Po psychologii czy socjologii najczęściej studenci podejmują pracę w działach HR. Natomiast dziennikarze jedynie w 13% pracują w wyuczonym zawodzie.

Wybrane studia a późniejsze zarobki

Bez wątpienia na większe zarobki możemy liczyć po studiach technicznych. Na początku kariery możemy liczyć na zarobki rzędu 4 800 zł. Natomiast w przypadku kierunków humanistycznych jedynie 3 300 zł, gdzie również nie rosną one znacząco wraz ze zdobywanym doświadczeniem.

Artur Kobyliński, ekspert ds. zarobków portalu zarobki.pracuj.pl:

Wraz z rozwojem kariery czynnikiem wpływających na wysokość wynagrodzenia, oprócz wybranej specjalizacji, jest doświadczenie. Studenci kierunków technicznych mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie w wysokości 4 800 brutto na start, ale już bardziej doświadczeni pracownicy (3-6 lat doświadczenia) zarabiają przeciętnie 6 000 brutto.

Zarobki po konkretnych kierunkach studiów

Najlepiej opłacani są absolwenci informatyki i to już na start osiągając zarobki ponad 5 tys. zł. Na tysiąc mniej mogą liczyć finansiści i marketingowcy.

Zarobki po kierunkach ścisłych

Najwięcej zarobimy po Mechatronice, nieznacznie mniej po Mechanice i budowie maszyn, Matematyce, Elektrotechnice oraz Finansach i rachunkowości.

Zarobki po kierunkach humanistycznych

Jeśli już najdziemy zatrudnienie w zawodzie, po ukończeniu studiów humanistycznych możemy liczyć na zarobki w przedziale od 2 550 zł po Fizjoterapii do 3 tysięcy złotych po Biotechnologii.

Wysokość podwyżek w wybranych specjalizacjach

Wraz ze zdobywanym doświadczeniem i latami pracy największe podwyżki dostają pracownicy w takich specjalizacjach jak Elektronika i Telekomunikacja - 1700 zł, Budownictwo - 1450 zł czy Prawo - 1300.

Najwolniej rosną płace w specjalizacjach humanistycznych, takich jak Technologia żywności czy Administracja, odpowiednio 400 i 200 zł po trzech latach pracy.

Raport opracowany został na podstawie 380 tysięcy kwestionariuszy, wypełnionych od stycznia do grudnia ubiegłego roku. Więc mamy tu dość miarodajne dane. Jeszcze w kwestii formalnej, podane wartości to mediany, czyli w wybranych przekrojach 50% respondentów wskazało na zarobki mniejsze od wskazanych, zaś pozostałe 50% zarabiało więcej. Jeśli chodzi o zarobki, są to wartości całkowite, czyli łącznie z premiami w kwotach brutto i na pełnym etacie.

Jeśli więc kończycie właśnie edukacje w szkole średniej i stoi przed Wami decyzja, jaki kierunek studiów wybrać, a być może jeszcze się wahacie, warto to dobrze przemyśleć pod kątem przyszłych zarobków, na jakie możecie liczyć po zakończeniu wybranych studiów.


Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców.

Photo: iphemant/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu