Polska

Już od poniedziałku sprawdzisz swoje punkty karne online. Jest tylko jeden haczyk

Grzegorz Ułan
Już od poniedziałku sprawdzisz swoje punkty karne online. Jest tylko jeden haczyk
15

Do tej pory, jeśli chcieliśmy sprawdzić ile mamy punktów karnych na koncie, musieliśmy osobiście udać się na posterunek Policji, tam po wylegitymowaniu mogliśmy uzyskać takową informacją. Już od 24 kwietnia, czyli od najbliższego poniedziałku zrobimy to bez wychodzenia z domu, na stronie Obywatel.gov.pl.

Co dokładnie sprawdzimy na tym portalu? Sumę punktów karnych, datę popełnienia wykroczenia, informacje o pojeździe, miejsce popełnienia wykroczenia, dane kierowcy oraz informację o liczbie tzw. punktów tymczasowych.

Jest tylko jeden haczyk, logować się będziemy Profilem Zaufanym, więc jeśli jeszcze nie macie, możecie dziś albo jutro szybko go sobie założyć. Jak to zrobić najszybciej? Ostatnio opisywałem Wam opcję założenia go na Poczcie Polskiej.

Wystarczy założyć konto, jeśli jeszcze nie macie, na platformie Envelo i udać się do najbliższej placówki Poczty Polskiej, by uwierzytelnić swoją osobę, poprzez okazanie dowodu tożsamości. Po wszystkim, na email dostaniemy link do aktywacji Profilu Zaufanego.

Jeszcze szybciej założą swój Profil Zaufany posiadacze konta w bankach: PKO BP, Inteligo, ING Bank Śląski oraz Millennium Bank. Odpowiednią opcję znajdziecie w serwisach transakcyjnych Waszych banków, po zalogowaniu się na swoje konto.

Jeśli opcja sprawdzenia punktów karnych nie przekonuje Was do założenia PZ, spójrzmy jeszcze, co w przyszłości planuje wdrożyć Ministerstwo Cyfryzacji.

Kolejne e-usługi w ramach programu CEPiK 2.0:

  • „Mój pojazd” (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach)
  • „Uprawnienia kierowcy” (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o uprawnieniach do kierowania pojazdami różnych kategorii)
  • „Udostępnij swoje dane pracodawcy” (Usługa dla kierowców zawodowych. Chodzi o możliwość dobrowolnego udostępnienia swojemu pracodawcy osobistych danych z bazy CEPiK, np. o liczbie zgromadzonych punktów karnych)
  • „Sprawdź punkty szkołę jazdy i instruktora” (możliwość sprawdzenia online ilu wychowanków danego instruktora lub absolwentów szkoły jazdy pozytywnie zdaje egzamin)
  • „Przypominaj o terminach” (Opcja powiadamiania – e-mailem lub SMS – o terminach badań technicznych pojazdu, konieczności przedłużenia polisy OC, badaniach lekarskich dla kierowców itp.)

Opcja "Mój pojazd" ma być udostępniona do października 2017, „Uprawnienia kierowcy” - grudzień 2017, „Udostępnij swoje dane pracodawcy” - marzec 2018, „Sprawdź punkty szkołę jazdy i instruktora” - maj 2018, „Przypominaj o terminach” - lipiec 2018.

To już będzie pokaźna liczba usług, przydatna, zarówno dla obecnych kierowców, jak i przyszłych, którzy dopiero szukają odpowiedniej szkoły jazdy oraz instruktorów do nauki jazdy.

Photo: IzelPhotography/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

online