Praca w IT

Zarobki w IT w Polsce nadal rosną. Jakie technologie i w jakich miastach najlepiej zarabiają programiści?

Grzegorz Ułan
Zarobki w IT w Polsce nadal rosną. Jakie technologie i w jakich miastach najlepiej zarabiają programiści?
71

Zarobki w IT już od dawna należą do najwyższych, nie tylko w Polsce, ale okazuje się, że jeszcze nie osiągnęły górnego pułapu. Według raportu No Fluff Jobs za I półrocze, rosną one w porównaniu z 2018 rokiem w całej Polsce, prócz Trójmiasta.

Jeśli chodzi o medianę wynagrodzeń w Polsce, wrosła ona o 1,5%, ale jeszcze lepiej wygląda to w poszczególnych dużych miastach w Polsce. Największe wzrosty zarobków odnotowano na Śląsku, z 10 tysięcy zł w 2018 roku, płace wzrosły tam do 11,4 tys. zł obecnie, to wzrost mediany zarobków o 14,3%.

Nieco mniejszy wzrost mamy w Poznaniu - 12% i w Krakowie - 8,3%. Z kolei po przeciwnym biegunie mamy Trójmiasto, gdzie mediana wynagrodzeń zmniejszyła się z 12 tys. zł do 10,5 tys. zł, to spadek aż o 12,5%.

Najnowsze dane od No Fluff Jobs nie pozostawiają tu złudzeń - programistom żyje się w Polsce bardzo dobrze. Ich zarobki w pierwszym półroczu 2019 roku w porównaniu z 2018 rokiem wzrosły, choć i tak były już na bardzo wysokim poziomie. Dynamika i kierunek zmian jest jednak zależna od specjalizacji, używanej technologii, doświadczenia i miejsca zamieszkania. Są bowiem kategorie, w których pracodawcy byli skłonni na tych samych stanowiskach oferować nieco mniejsze pensje niż w ubiegłym roku. Ale są i takie, gdzie pensje rosną w tempie kilkunastu procent.

Specjaliści od jakich technologii są najlepiej obecnie opłacani? Okazuje się, że na topie jest teraz NODE, spece od tej technologii zarabiają już 14,1 tys. miesięcznie, kiedy w zeszłym roku mediana wynagrodzeń przy tej specjalizacji wynosiła 12,2 tys., to wzrost zarobków o 15,2%. Więcej zarabiają też programiści specjalizujący się w systemie Android - tu odnotowano największy wzrost mediany zarobków, bo aż o 18,8%, iOS - 12,5% oraz w technologii Python - 11,57% i C++ - 11,36%.

Tomasz Bujok, CEO & Founder No Fluff Jobs:

Z raportu wynika, że na atrakcyjne zarobki mogą liczyć programiści Mobile, przede wszystkim znający platformę Android, których wynagrodzenie w ostatnim czasie wzrosło aż o 18 proc. Niezmiennie od kilku lat, najlepiej zarabiającą grupą w IT są specjaliści DevOps. Wynika to z bardzo specyficznego profilu kandydata, bowiem osoba taka musi posiadać nie tylko duże doświadczenie programistyczne, ale również kompetencje z zakresu zarządzania infrastrukturą, konfiguracją oraz procesami od fazy wdrożenia do operacji.

A jak to wygląda z zarobkami według doświadczenia? Po raz pierwszy od kilku lat zaobserwowano spadek wynagrodzeń specjalistów z najmniejszym doświadczeniem, czyli osób pracujących na stanowisku junior, niezależnie czy to umowa o pracę, czy B2B wynagrodzenia na tym stanowisku obniżyły się o 9% do 5,5 tys. zł. Z kolei deweloperzy Mid zarabiają o 2,4% więcej (z 10500 zł do 10750 zł miesięcznie), a starsi programiści o 0,6% (z 16000 zł do 16100 zł miesięcznie).

Na koniec spójrzmy na najlepiej opłacane kategorie, największe wzrosty wynagrodzeń odnotowano w kategorii Mobile – 18,8%, Project Manager – 11,36% i Backend – 8,3%. Są też jednak spore obniżki płac w kategorii Support, aż o 21,78% i Business Intelligence – 11%.

--
Uwzględnione wysokości wynagrodzeń to stawki miesięczne brutto na umowie o pracę i netto na umowie B2B. Podane w badaniu wartości są medianą - co oznacza, że 50 proc. specjalistów zarabia mniej niż podana kwota, a 50 proc. więcej.

Źródło: No Fluff Jobs.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu