Praca w IT

Ze świata IT: jak zostać UI Developerem? Co warto wiedzieć?

Albert Lewandowski
Ze świata IT: jak zostać UI Developerem? Co warto wiedzieć?
14

UI Developer jest ciekawą rolą, w której odpowiada się za jedną z najważniejszym rzeczy w aplikacjach, czyli całym interfejsie. Czy warto zostać takim programistą?

UI Developer - czego oczekuje rynek?

Właściwie można uznać, że UI Developer jest swojego rodzaju synonimem dla Frontend Developera. Podstawa w tym zawodzie to umiejętność programowania w JavaScript, a do tego również przydaje się wiedza z zakresu HTML i CSS. Nie brakuje tu również posad skierowanych bardziej w stronę bycia grafików. Myślę, że to ciekawe zadanie dla osób, które chcą odpowiadać za to, jak wyglądają aplikacje czy strony i chciałyby spróbować swoich sił w IT.

Czym natomiast różni się UI od UX? UI to skrót od user interface, czyli deweloper zajmuje się stworzeniem języka, który będzie klarowny dla użytkownika, i wśród przykładów tego można wspomnieć o dowolnych elementach graficznych. Z kolei UX, user experience, stara się poprawić wrażenia, płynące z używania aplikacji i poprawić komunikację na linii użytkownik - program.

Odnośnie samej pracy, więcej opowie tu zawodowiec z dziedziny UI/UX.

Wywiad z UI Developerem, KISS

Programista z 2.5 letnim doświadczeniem, codziennie szukający nowych rozwiązań prowadzących do zwiększenia efektywności pracy swojej oraz klientów. Hobby zamienił w pracę. W wolnym czasie fanatyk włoskiej kuchni i spędzania czasu na łonie natury.  

Jak opisałbyś/opisałabyś swoje codzienne obowiązki? 

Obowiązki nie kończą się tylko na programowaniu. Zadania są bardzo zróżnicowane: dbanie o jakość tworzonego kodu, code-review w zespole developerów, zrozumienie wymagań biznesowych klienta oraz ich analiza, estymacja czasu implementacji poszczególnych etapów aplikacji, kontakt z rozproszonym teamem projektowym

Jakie umiejętności techniczne są kluczowe, aby zostać UI Developerem? 

Jedną z najbardziej kluczowych jest umiejętność rozwiązywania problemów oraz zdolność analitycznego myślenia. Kolejną ważną umiejętnością, bez której ciężko jest być dobrym UI/UX Developerem jest znajomość bazowych zagadnień dziedzinowych takich jak wydajność/dostępność aplikacji internetowych. Istotne jest również  zrozumienie zagadnień sieciowych oraz dokładna analiza narzędzi pracy - edytora / przeglądarki / debuggera.

Jakie umiejętności miękkie są przydatne w roli UI Developer?

Najważniejsza jest umiejętność komunikacji w zespole. Bez sprawnej komunikacji nie ma mowy o powodzeniu przy tworzeniu projektu. W ogóle niezwykle ważna jest dobra atmosfera w zespole. Dlatego równie istotne jest, by potrafić podejść z empatią i zrozumieniem do każdego członka ekipy, niezależnie od jego doświadczenia. Także umiejętność przyznania się do błędu, jest bardzo przydatna, ponieważ znacznie usprawnia pracę, zwłaszcza zespołową. Dobry UI/UX Developer powinien również umieć słuchać i wykazywać inicjatywę do wprowadzania zmian.

Co spowodowało, że postanowiłeś/postanowiłaś zostać programistą UI Developer?

Z pewnością była to chęć polepszenia twórczości oraz efektywności pracy innych ludzi przez automatyzację nudnych i powtarzalnych zadań. Praca programisty przynosi widoczne rezultaty, przez wytwarzane aplikacje mogę przyczynić się do optymalizacji w wielu segmentach biznesowych.

Jak oceniasz perspektywy rozwoju?

Perspektywy rozwoju zależą od indywidualnego podejścia do wykonywanej pracy. Jeżeli lubimy nasz zawód to na pewno będziemy dążyć do ciągłego podnoszenia swoich kompetencji poprzez aktywne śledzenie nowości technologicznych, uczestniczenie w lokalnych meet-upach, branie udziału w konferencjach tematycznych czy prowadzenie własnego bloga.

Z jakimi technologiami głównie pracujesz?

Są to głównie: HTML, CSS, JavaScript, Reatc oraz Web Performance.

Co polecasz do nauki i treningu osobom, które chcą zostać UI Developerem? 

Myślę, że najważniejsze, by przenosić od razu teorię na praktykę. Należy uczyć się programowania przez programowanie. Najlepiej zacząć od tworzenia realnych projektów, które pomogą w codziennym życiu.

UI Developer - najbardziej widoczna praca

Efekty pracy tych specjalistów od razu dostrzeżemy. Moim zdaniem ten segment jest stabilny i z pewnością nie ma problemów ze znalezieniem zatrudnienia, jeżeli poznało się podstawy i ma się chęci dalszego rozwoju.

Co sądzicie o pracy na takim stanowisku?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu