Felietony

Zapisywanie obrazów i plików ze stron bezpośrednio w Google Drive. Oficjalna aplikacja Google

Grzegorz Ułan
Zapisywanie obrazów i plików ze stron bezpośrednio w Google Drive. Oficjalna aplikacja Google
7

Muszę przyznać, że ostatnie tygodnie były pracowite w szeregach Google. Wysyłanie załączników z Google Drive w Gmailu, aktualizacja Gmaila na Androida i iOS, prywatne kanały w Google Play czy w końcu uruchomienie Google+ Społeczności. Wczoraj na swoim blogu Google poinformowało o udostępnieniu...


Muszę przyznać, że ostatnie tygodnie były pracowite w szeregach Google. Wysyłanie załączników z Google Drive w Gmailu, aktualizacja Gmaila na Androida i iOS, prywatne kanały w Google Play czy w końcu uruchomienie Google+ Społeczności.

Wczoraj na swoim blogu Google poinformowało o udostępnieniu własnego rozszerzenia do zapisywania plików i obrazów ze stron www. Może i na początku to zwykła aplikacja bez wielu opcji, ale przy jej dopracowaniu i rozszerzeniu o dodatkowe funkcje może się okazać bardzo przydatnym narzędziem. Zobaczmy, co potrafi na dziś.

Samo uruchomienie ikony rozszerzenia będąc na danej stronie, zapisuje jej cały obraz w postaci zrzutu ekranu. Tu już od razu zaznaczę, że dodanie opcji wycinków stron znacznie zwiększyłoby użyteczność tego narzędzia. Jeśli klikniemy PM na link do pobrania, po wybraniu odpowiedniej opcji źródłowy plik zostanie zapisany na naszym dysku w Google Drive. Kolejna brakująca funkcja to możliwość wyboru folderu do zapisywania. Na tę chwilę można jedynie zmienić mu nazwę lub przenieść do kosza, jak się rozmyślimy.

Zapisane zdjęcia, już bezpośrednio w Google Drive, możemy dostosowywać do wielkości ekranu oraz zaznaczać w nim fragmenty do opisania i w tej postaci udostępniać znajomym.

W zasadzie to wszystko, co na dziś umożliwia to rozszerzenie. Jak wspomniałem brakuje możliwości zaznaczenia fragmentów stron, co zastąpiłoby wielu użytkownikom obecne aplikacje do zrzutów ekranu. Brak wyboru folderu do zapisywania plików i obrazów również można powiedzieć, już na teraz, jest sporym niedociągnięciem. Raczej powstrzymać mnie będzie od częstego korzystania, coby nie zrobił mi się bałagan na dysku. Oczywiście, jak ktoś systematycznie porządkuje tam swoje pliki nie będzie to większym problemem. Niemniej jednak, po dodaniu, przynajmniej tych dwóch funkcji aplikacja powinna okazać się hitem w Chrome Web Store.

Rozszerzenie jest do pobrania bezpośrednio ze sklepu - Save to Google Drive.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Google Drive