Na co dzień pracuję z Windows 8, lecz nadal nieustannie poszukuję fajnych rozwiązań, które jeszcze bardziej ułatwią i uprzyjemnią mi pracę z "okienkam...
Na co dzień pracuję z Windows 8, lecz nadal nieustannie poszukuję fajnych rozwiązań, które jeszcze bardziej ułatwią i uprzyjemnią mi pracę z "okienkami". Największym wyzwaniem po pewnym czasie stało się dla mnie zapanowanie nad ikonami znajdującymi się na pulpicie oraz skrótami na pasku zadań. Bardzo pomocne okazały się jednak dwa programy: Bins oraz Fences. I wtedy zapanował porządek!
Fences zapewne zna i używa kilku z naszych Czytelników, jednak dla tych z Was którzy nie wiedzą czym jest ten program już spieszę z wytłumaczeniem. Jak sama nazwa sugeruje, aplikacja pozwala nam nam "zagradzanie" ikon znajdujących się na pulpicie. Możemy stworzyć dowolną ilość "ogródków", czyli po prostu grup ikon i odpowiednio je ponazywać (lub nie). Opcje personalizacji, jeżeli chodzi o stronę wizualną grup, są dość obszerne i wydaje mi się, że każdy z użytkowników będzie w stanie dostosować je dla siebie.
Dzięki pogrupowaniu aplikacji możemy być pewni, że po zmianie rozdzielczości ekranu (najczęściej przy podłączeniu zewnętrznych ekranów i projektorów) porządek na pulpicie nie zostanie naruszony. Ewentualnie grupy mogą delikatnie zmienić swoje położenie, ale nie będzie potrzebne ponowne układanie skrótów tak jak byśmy sobie tego życzyli. Ponadto, Fences pozwala na zwiększenie ilości ikon na pulpicie, ponieważ w przypadku, gdy powierzchnia grupy jest zbyt mała, by widoczne były wszystkie ikony, będziemy mogli przewijać zawartość okienka. Mnie najbardziej do gustu przypadła funkcja określania poziomu widoczności grup - dzięki temu, gdy skróty nie są mi potrzebne są niemal niewidoczne, a ustawiona tapeta wreszcie może w pełni cieszyć oko.
Drugi z programów, Bins, przeistacza nasz pasek zadań w ekran domowy mobilnego iOS'a lub Androida. Bins pozwala bowiem na utworzenie folderów z ikonami na pasku zadań, zachowując widoczne miniaturki ikon. Tworzenie "folderów" odbywa się w takim sam sposób, jak na platformach mobilnych, czyli poprzez przeniesienie i upuszczenie jednej ikony na drugą. Po wskazaniu kursorem na jedną z grup wysuwany jast panel z ikonami o oryginalnych rozmiarach, gdzie możemy wygodnie uruchomić jedną z aplikacji. Nie ma żadnych przeszkód, by do grupki skrótów dorzucić większą ilość aniżeli wyświetlane cztery czy skrót do katalogu. Korzystanie z Bins wcale nie oznacza utraty dostępu do miniaturek otwartych programów - te nadal działają jak powinny. Ustawienia aplikacji pozwalają na delikatne zmiany wizualne oraz nieco poważniejsze, jeżeli chodzi o funkcjonalność. Nie ma żadnych problemów z dodawanie do folderów skrótów do aplikacji z przeglądarki Chrome, co było dla mnie bardzo istotną informacją.
Bardzo istotną informacją jest to, że obydwa programy są płatne. Fences zostało wycenione na 9,99 dolara, zaś Bins to wydatek rzędu 4,99 dolara. Pierwszy z programów posiada 30-dniowy okres testowy, drugi niestety nie. Moje wymagania były bardzo specyficzne i obydwa programy doskonale spełniły moje oczekiwania. Jeżeli którykolwiek z nich jest tym czego poszukiwaliście, to nie ma się nad czym zastanawiać. Różnice w komforcie pracy są naprawdę odczuwalne.
Źródło grafiki: DeviantArt.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu