Technologie

Zamawianie jedzenia przez aplikację na TV. Gdzie są dobre pomysły na Smart TV?

GM
Grzegorz Marczak
11

Dostałem dziś notkę prasową o tym, że aplikacja SmartFood.tv zdobyła 1. miejsce w konkursie Samsung Polska na najlepszą aplikację na platformę Smart TV. SmartFood to aplikacja umożliwiająca nam zamawianie jedzenia przez TV. Z ciekawości zajrzałem na stronę aplikacji i obejrzałem film demonstracyj...

Dostałem dziś notkę prasową o tym, że aplikacja SmartFood.tv zdobyła 1. miejsce w konkursie Samsung Polska na najlepszą aplikację na platformę Smart TV. SmartFood to aplikacja umożliwiająca nam zamawianie jedzenia przez TV.

Z ciekawości zajrzałem na stronę aplikacji i obejrzałem film demonstracyjny. SmartFood na stronie podaje, że wystarczą cztery kliknięcia, by zamówić jedzenie. Na filmie mamy ich chyba około setki. Oczywiście rozumiem, że proces rejestracji przechodzi się tylko raz (choć nie widziałem opcji do zapamiętywania danych). Jednak samo wybieranie produktu, dobieranie elementów, uzupełnienie informacji o płatnościach itp. Te wszystkie dane trzeba wprowadzić z pilota i mimo, iż wprowadzanie tekstu do TV jest już dużo łatwiejsze, to jednak nadal widzę w tym problem.

Zastanawia mnie jednak coś innego i to nie tylko w kontekście tej aplikacji. Dlaczego aplikacja telewizyjna chce konkurować z aplikacjami mobilnymi? Gdzie tutaj jest sens czy też ukryta przewaga i czy to w ogóle jest dobry kierunek rozwoju dla SmartTV? Przewagą nie jest przecież łatwiejszy i przyjaźniejszy interfejs naszego telewizora. Nie mówiąc już o szybkości złożenia zamówienia.

Tego typu aplikacje pokazują, że nadal jeszcze trochę błądzimy jeśli chodzi o pomysły na dobre aplikacje TV. Nie wiem jak jest w waszym przypadku, ale na moim TV od dłuższego czasu (jeśli chodzi o aplikacje) rządzi IPLA i TVN Player. Nawet aplikacje do YT nie przekonują mnie do tego aby z nich korzystać na telewizorze. Podobny trend widać też w markecie z aplikacjami, na przykład Samsunga.

Jesteśmy otoczeni przez aplikacje mobilne, programy komputerowe, a teraz od niedawna przez aplikacje nawet na naszych zegarkach czy okularach. Nie jestem więc pewien czy chcę aby TV było kolejnym miejscem gdzie będę zachwycał się aplikacjami, które powielają to co dostępne jest w łatwiejszy i szybszy sposób.

Oczywiście wszystko zależy od pomysłu i funkcjonalności. Spodziewam się jednak, że aplikacja na TV będzie w pewien sposób związana z mediami. Nie interesują mnie gry, które wyglądają jak z czasów pierwszych komputerów osobistych czy też aplikacje serwisów społecznościowych. Facebook i Twitter działa lepiej na telefonach czy tabletach, które mamy w zasięgu ręki.

Co chciałbym na swoim TV? To jest trudne pytanie, bo do tej pory nie zastanawiałem się czego potrzebuje. TV traktuję jako odtwarzacz mediów, a nie jako domowe centrum informacyjne. Może usprawnienia przy dostępie do płatnych treści byłyby dla mnie interesujące. Mówię tutaj na przykład o możliwościach zapłacenia za mecz NBC czy walkę bokserską. Z zainteresowaniem przyjmę też aplikacje rekomendującą mi dobre filmy i seriale na bazie moich preferencji. Jest tylko jeden warunek - musi ona działać z kablówką. Na tym jednak moje pomyły na Smart TV się kończą, nie wiem czy to zmęczenie materiału czy też brak wyobraźni?

Macie jakieś inne pomysły na aplikację, którą chcielibyście mieć w swoim TV? Z całym bowiem szacunkiem dla SmartFood i Samsunga, ale pizze zamawiam w 10 sekund przez telefon. I nawet mobilna aplikacja tego nie pobije, nie mówiąc już o interfejsie TV.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu