Felietony

Założyłem konto na NK.pl...

Grzegorz Ułan

Ci z Was, którzy śledzili moje dotychczasowe wpisy...

65

Ponad 13 milionów aktywnych użytkowników... W pewnym momencie było ich chyba nawet więcej. Co można najgorszego z nimi zrobić? Przegonić. Jak? Zaraz Wam pokażę, bo pewnie wielu z Was dawno tam nie było. Żeby nie było, nie zrobiłem tego, by się pastwić nad naszym rodzimym portalem, ale ostatnio zasta...

Ponad 13 milionów aktywnych użytkowników... W pewnym momencie było ich chyba nawet więcej. Co można najgorszego z nimi zrobić? Przegonić. Jak? Zaraz Wam pokażę, bo pewnie wielu z Was dawno tam nie było. Żeby nie było, nie zrobiłem tego, by się pastwić nad naszym rodzimym portalem, ale ostatnio zastanawiałem się, co się stało z Naszą Klasą? A to w związku z niedawnymi doniesieniami o zwolnieniach i zmianach w strategii generowania przychodów.

Jeszcze dla jasności, to moje drugie konto na NK.pl, pierwsze założyłem chyba w 2007 roku, przetrwało kilka miesięcy - zbyt dużo niepowołanych kontaktów ze szkolnej ławki i z tym mi się wtedy kojarzył tylko ten serwis, jak dla mnie zupełny zbytek i konto usunięte. Aby zrozumieć teraz systematyczny spadek popularności tego serwisu, postanowiłem zrobić to jeszcze raz.

Pierwszy zgrzyt napotkałem już podczas zakładania konta, według moich standardów podczas zakładania kont w tego typu serwisach, ten odpadłby w tym miejscu, ale przebrnąłem z ciekawości dalszych niespodzianek. Dwie ostatnie zgody nie są wymagane, ale zapewne w dużej części zaznaczane przez nowych użytkowników, z uwagi na charakter "zachęty" w żółtych ramkach. Już w tym miejscu wiem, że moje konto w tym serwisie będzie torpedowane spamem i reklamami, niezależnie od zaznaczonych "ptaszków".

Konto założone, potwierdzone, zajrzyjmy do środka.

WTF? To jedyne, co mi przyszło na myśl. Jakieś bijące po oczach migające reklamy, znane z podrzędnych serwisów, a odpowiedź (losowego użytkownika) do wiadomości powitalnej, zmieniająca się po odświeżeniu. Jednym słowem, czułem się jak w jakimś serwisie z minionej epoki.

Pójdźmy dalej, znajduje w menu skrzynkę odbiorczą.

Zaczynam doceniać Facebooka...

Aplikacje

Polecane gry

Grupy

Prezenty

Fora

Szkoły

Usługi

To nie są tendencyjnie wybrane zrzuty, ale pierwsze chwile i kliki w serwisie, w którym przed chwilą założyłem konto. Mam wysoką tolerancję dla polskich serwisów, ale ten nie łapie się w żadne rozsądne ramy. Pytam się, kto postanowił zrobić z tego serwisu istny jarmark czy może lepiej, jakieś dożynki?

Nie sądzę, aby ktokolwiek, kto zakładał teraz konto na NK.pl, pozostał w nim dłużej niż moje 10 minut. Widać to wyraźnie w statystykach. Ze szczytowych kilkunastu milionów pozostało 8 i ciągle spada. Nie dziwię się. Nie dziwię się też zmianie strategii pozyskiwania przychodów. Reklamy widać, że same się kończą, po tych mrugających na kolorowo z boku blokach, a zyski z użytkowników (eurogąbki, prezenty itp.) to ostatnie źródło zysków. Przykro mi, ale to też szybko się wyczerpie.

Tak bardzo chciałbym powiedzieć, że ten portal nie podzieli losu Grono.net, ale po tych moich odwiedzinach w tym serwisie nie przychodzi mi do głowy inny scenariusz. Wiem, że to wciąż kilka milionów użytkowników, ale... Listopad 2010 - 11 908 007/Listopad 2011 - 11 238 434/Listopad 2012 - 8 213 073/Sierpień 2013 - 7 897 607 i z tego co słyszę i czytam w sieci to w dużej części - "a sprawdzę co tam się teraz dzieje".

Wiem, że łatwo teraz gdybać, kiedy najwyraźniej ta potyczka z FB nie wyszła, ale może jednak więcej udałoby się ugrać i na dłużej, pozostając Naszą Klasą...?

Zrzut główny i końcowy za Internet Archive: Wayback Machine.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

nasza-klasank.pl