Polska

Widząc na czym zależy Polakom przy zakupie laptopa jestem… zdziwiony!

Kamil Świtalski
Widząc na czym zależy Polakom przy zakupie laptopa jestem… zdziwiony!
43

Coraz więcej mówi się o tym, że komputery są nam potrzebne mniej niż kiedykolwiek — w końcu smartfony i tablety spełniają wymagania większości użytkowników. Liczby jednak nie kłamią — i Polacy wciąż kupują komputery na potęgę. Głównie te przenośne. Co więcej: nie dość, że rynek wydaje się być od lat nasycony, to 22% użytkowników laptopów ma w planach wymianę komputera w ciągu najbliższego roku!

Jak drogie komputery kupują Polacy?

Agencja badawcza Nielsem w ramach wspólnej kampanii Intela, Microsoftu i producentów komputerów przeprowadziła w wakacje badanie dotyczące lokalnego rynku sprzętowego i zwyczajów zakupowych Polaków. Jego wyniki mogą być dla niektórych z Was zaskakujące. Przyznam, że mnie najbardziej zdziwiła... wielkość laptopa i elementy, które respondenci wskazali za najważniejsze przy wyborze nowego komputera.

Średnia cena za którą został kupiony obecnie użytkowany laptop to 2420 złotych. Z komputera korzystają przez około 4 lata — tutaj bez większych niespodzianek. Ciekawie jednak wyglądała kwestia przekątnych laptopa, z którego korzystają respondenci: matryce 12" i mniejsze ma 1%, 12-14" — 17%, 14,1-16" — 49%, 16" i więcej — 16%. O ile popularnością 12-16" nie jestem ani trochę zaskoczony, o tyle tak dużym wzięciem 16" — już tak. Tym bardziej, że ostatnio widuję ich znacznie mniej niż jeszcze dekadę temu. Ale może to być spowodowane mało poręcznym rozmiarem takiego komputera. To z kwestii obecnych wyborów — a co biorący udział w badaniu powiedzieli na temat planów zakupowych związanych z nowym komputerem?

Czym będą kierować się Polacy przy wyborze nowego komputera?

Kluczowymi parametrami są dla nich, kolejno: czas pracy baterii, pamięć operacyjna, system operacyjny, specyfikacja procesora. Nie ukrywam, że ten czas pracy na baterii jest dla mnie sporą niespodzianką, tym bardziej, że wciąż działa stereotyp dotyczący laptopów-stacjonarnych. Polacy mieliby wybierać takie komputery ze względu na kompaktowy rozmiar i brak konieczności podłączania dodatkowych akcesoriów. Ale takowe najczęściej stale korzystają z ładowarki, czas pracy na baterii raczej nie byłby kluczowym kryterium, prawda? Zapytani o preferowany czas pracy na jednym ładowaniu wskazywali:

  • mniej niż 3 godziny - 0%
  • 4-6 godzin - 33%
  • 7-8 godzin - 28%
  • 9-12 godzin - 19%
  • więcej niż 12 godzin - 13%.

Krótki czas pracy baterii to tylko jeden z powodów, dla których 22% użytkowników laptopów ma w planach wymianę obecnie posiadanego laptopa na nowy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Co ciekawe zaledwie 2% badanych uważa, że nie widzi żadnych trudności związanych ze zmianą laptopa na nowy. Największym potencjalnym problemem okazuje się być przenoszenie plików i danych między urządzeniami. Polacy obawiają się także, że trudno będzie im się przyzwyczaić do nowego urządzenia.

W kwestii planów zaskoczeniem są dla mnie wieści na temat preferowanej wielkości. Nikt nie planuje zakupu komputera o przekątnej ekranu 12" (lub mniejsze). Tylko 12% zdecyduje się na 12-14", blisko połowa — bo aż 49% wybierze 14,1-16". 30% przepytanych wybrałoby laptopa o przekątnej ekranu 16" lub większej. Najważniejszymi atrybutami dla biorących udział w badaniu są:

  • niezawodność (60%)
  • wybór sprzętu na lata (48%)
  • mobilność (39%)
  • zaawansowanie techniczne (36%)
  • wygląd (17%).

Z ciekawostek warto także zaznaczyć, że aż 69% przebadanych korzysta z pakietu Microsoft Office, zaś przy najbardziej kłopotliwych elementach wymiany komputera wskazuje się przeniesienie plików (60%), przyzwyczajenie do nowego urządzenia (40%), ponowną instalację oprogramowania (35%). Cieszy natomiast rosnąca świadomość — aż 59% respondentów twierdzi że fajnie byłoby mieć nowy komputer, ale póki obecny działa - uznają to za kaprys. Na nowe urządzenia planują też poświęcić nieco więcej środków — średnio jest to 2880 złotych. 46% chciałoby zamknąć się w kwocie 2000-3000 złotych, 29% 3000-5000 złotych, 21% poniżej 2000 złotych. Powyżej pięciu tysięcy złotych skłonnych jest zapłacić tylko 4% badanych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu