Płatności i bankowość

Zakładanie konta bez wychodzenia z domu w Alior Bank

Grzegorz Ułan
Zakładanie konta bez wychodzenia z domu w Alior Bank
21

Jeśli ktoś unika, nie lubi odwiedzać fizycznych oddziałów banku, powinien zainteresować się ofertą Alior Bank, który jako pierwszy w Polsce uruchomił wideoweryfikację tożsamości klientów. Za jej pomocą można założyć konto czy wziąć kredyt (możliwość wzięcia pożyczki w późniejszym terminie), czyli praktycznie wszystko to, po co obecnie w większości przypadków udajemy się do oddziału banku.

Wprawdzie do tej pory w Alior Banku można było założyć konto online, ale uwarunkowane to było kilkoma czynnikami. Przede wszystkim musieliśmy posiadać już aktywne koto w innym banku, założone w oddziale, który też musiałby pozwalać na wykonanie przelewu weryfikacyjnego w postaci linka do płatności pay-by-link.

Od teraz nie będzie konieczne posiadanie konta w innym banku i aby założyć konto, wystarczyć będzie posiadanie komputera ze sprawną kamerą i mikrofonem. Najpierw musimy wypełnić krótki formularz, gdzie podajemy nasze imię i nazwisko , adres email, na który wysłana będzie później umowa, po czym wybieramy na stronie zakładania konta opcję Umowa VIDEO. Następnie konieczne jest udzielenie zgód w przeglądarce na dostęp do kamery, jak i mikrofonu, no i oczywiście na samo połączenie wideo z konsultantem.

Po udanym zestawieniu połączenia, poproszeni będziemy o okazanie konsultantowi naszego dowodu osobistego z każdej strony i pod różnymi kątami, aby można było zweryfikować jego autentyczność. Następnie konsultant wykonuje zdjęcie obu stron dowodu jak i zdjęcie klienta. Specjalne oprogramowanie porównuje zdjęcie z dowodu oraz zdjęcie klienta, a wykorzystywana technologia OCR do zczytywania danych ze zdjęcia, pozwala na wypełnienie wniosku pozostałymi danymi klienta.

Ostatnim krokiem jest weryfikacja numeru telefonu, klient po podaniu swojego numeru otrzymuje SMS-a z hasłem, który podaje konsultantowi.To w zasadzie kończy proces zakładania konta. Po weryfikacji wszystkich danych w swoich bazach, bank wysyła na adres email klienta wszystkie niezbędne dokumenty, regulaminy i umowę. Całość nie powinna zająć więcej niż 10 minut.

Alior Bank uruchomił wideweryfikację tożsamości klientów jako pierwszy, ale do podobnej usługi szykują się już kolejne banki. W pierwszej kolejności wprowadzi ją estoński bank Inbank, w tym przypadku to w pełni zrozumiały krok, gdyż jest to bank w 100% internetowy, bez fizycznych oddziałów. Wideoweryfikację wprowadzi też za miesiąc Bank Zachodni WBK.

Widać więc, że biometria staje się powoli oczkiem w głowie polskich banków. Mamy już rozpoznawanie głosu przez telefon, teraz rozpoznawanie twarzy przez internet. Z jednej strony to zrozumiały kierunek, banki systematycznie zmniejszają liczbę swoich oddziałów i skupiają się na bankowości elektronicznej i mobilnej, ale z drugiej strony obawiam się, że nie wszystkim może ten sposób weryfikacji przypaść do gustu. Rejestrowanie obrazu to już mocna ingerencja w sferę osobistą. Sama wizyta w banku czy nawet skanowanie dowodu nie budzi takich zastrzeżeń. Niemniej kierunek ciekawy, czas pokaże, czy spotka się to z zainteresowaniem klientów.

Źródło: Bankier.pl/Cashless.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Alior Bank