Płatności i bankowość

Tak wyglądają bankomaty niedalekiej przyszłości

Grzegorz Ułan
Tak wyglądają bankomaty niedalekiej przyszłości
61

Bankomaty to chyba jedne z najbardziej zapomnianych urządzeń, jeśli chodzi o wdrożenia innowacji w branży finansowej. Praktycznie wyglądają tak samo od lat, pojawiają się w nich jedynie nowe funkcje, wymuszane przez szybki rozwój fintech. Mamy więc możliwość wypłaty z bankomatu Blikiem, wpłacania gotówki czy ostatnio zaczęły się pojawiać bankomaty na karty zbliżeniowe, co jest odpowiedzią na skimmery montowane przez przestępców, ale to wszystko zbyt powolnie się dzieje. Wróciłem właśnie z konferencji NCR, producenta bankomatów, na której zaprezentowali swoje zupełnie nowe rozwiązania w bankomatach.

Zaprezentowano na niej kilka nowych bankomatów NCR z serii SelfServ 80 (SelfServ 81, SelfServ 82, SelfServ 84 Walk-up, SelfServ 84 Drive-up, SelfServ 88). Wszystkie wyposażone są w 19-calowe, wielodotykowe ekrany, dzięki którym osoba korzystająca z bankomatu, będzie mogła wygodnie nawigować po menu, które jest dość bogate w funkcje, ale o tym za chwilę. Szczególną uwagę poświęcono tu bezpieczeństwu, konstrukcja całego panelu bankomatu jest praktycznie płaska, nic nie wystaje i to zarówno wokół ekranu jak i w miejscu gdzie wkładamy karty, podobnie sama klawiatura. Naprawę ciężko byłoby tu upchnąć coś dodatkowo, nawet jakąś miniaturową kamerkę.

Co do kamerek, bankomaty wyposażone są w kamerę robiącą zdjęcia, co przydatne jest podczas zakładania konta. Tak, będzie można w nich założyć koto osobiste w kilku krokach i po własnoręcznym złożeniu podpisu na ekranie bankomatu, od razu wpłacić na nowe konto pieniądze. Druga kamera jest dla bezpieczeństwa klienta, to tzw. rybie oko, pozwala sprawdzić czy za nami nie czai się ktoś obcy, obraz wyświetla się w lewym górnym rogu, podczas wpisywania PIN-u czy podczas sprawdzania salda lub dokonywania transakcji.

Trzecia kamera umieszczona jest tuż przy podajniku gotówki, to już dla bezpieczeństwa banku. Przedstawiciele NCR tłumaczyli, że w niektórych krajach wręcz plagą jest proceder, polegający na tym, że klienci pobierają gotówkę, zabierają ją i udają się do placówki z reklamacją, że bankomat nie wypłacił gotówki czy wciągnął z powrotem. Pracownik może wtedy szybko podejrzeć na ostatnim filmie czy rzeczywiście tak było.

Możemy w nim wpłacać i wypłacać gotówkę, sprawdzić saldo, wysłać potwierdzenia na email czy tak jak wspominałem założyć konto osobiste. Podczas sprawdzania salda, widać kolejne zabezpieczenie zastosowane w tych bankomatach, okienko z saldem domyślnie jest ukryte i ruchome, czyli możemy je przesunąć w dowolne miejsce na ekranie, zmniejszać lub powiększać, by dopiero na końcu, kiedy już jesteśmy pewni, że jest widoczne tylko dla nas, odkryć je stuknięciem palca.

Najciekawszym, przynajmniej dla mnie, rozwiązaniem jakie zaprezentowano na pokazie, była opcja wypłaty gotówki jednym przyłożeniem smartfona (z funkcją NFC) do panelu zbliżeniowego.

Przydatne w sytuacjach, kiedy bardzo się spieszymy, na przykład w czasie przesiadki między pociągami na dworcu. Wystarczy w drodze do bankomatu, w aplikacji swojego banku (po podaniu swojego PIN-u i zalogowaniu) wybrać walutę, kwotę wypłaty, zatwierdzić i zbliżyć do bankomatu, a gotówka od razu jest wypłacana przez bankomat. Trwało to dosłownie chwilę.

Cała konstrukcja i idea nowych bankomatów, którą zaprezentowali na konferencji sprowadza się do mocno zaawansowanej technologii, jaką tu zastosowano, porównywano to do rewolucji jaka miała miejsce wraz z wynalezieniem smartfonów. Funkcje tych bankomatów, które opisałem to tak naprawdę początek, można wbudować w to oprogramowanie wręcz w nieograniczonej postaci.

Można też przenieść wszystkie funkcje, które macie w swoich aplikacjach mobilnych swoich banków czy zaimplementować operacje, które do tej pory mógł wykonywać tylko pracownik banku. W dalszej perspektywie możliwe więc jest zastąpienie jego takimi maszynami lub stworzenie oddziału, który jest czynny całą dobę, do 18 mamy pracowników, po 18 salka z kilkoma takimi bankomatami.

Zaprezentowane bankomaty pojawią się w Polsce na jesieni tego roku, obecnie testowane są wewnętrznie przez niektóre banki, niestety nie zdradzili jakie. Podobnie też ja nie mogę Wam pokazać, jak wyglądają te bankomaty w środku, choć kusi mocno, pierwszy raz widziałem jak to działa od środka, co tam pakują i jaką drogę wewnątrz pokonują banknoty, które później trafiają w nasze ręce:)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu