Temat zakazu handlu w niedzielę, przez ostatnie kilka lat rozgrzewał niejedną dyskusję, nie tylko w internecie. Teraz wraca on z uwagi na 21. pozycję wśród obietnic nowej kolacji z tzw. „setki” konkretów.
Jak ten konkret dokładnie brzmiał? Według obietnic przedwyborczych zakaz handlu w niedziele miał być zniesiony, a w to miejsce pracownicy mieliby mieć zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu.
Zniesiemy zakaz handlu w niedziele, ale każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne.
Potwierdzane to było też w czasie kampanii, z ust między innymi obecnego Marszałka Sejmu:
Dziś okazuje się, że nie jest to już takim priorytetem, bo resort za to odpowiedzialny poinformował Business Insider, iż:
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone prace dotyczące zmian we wspomnianym obszarze.
Być może ta zmiana stanowiska bierze się stąd, iż społeczeństwo w tej kwestii jest podzielone, a wręcz przyzwyczaiło się do tego zakazu, po co więc to ruszać?
Najnowszy raport Inquiry - Zakaz handlu w niedziele. Postawy Polaków (styczeń 2024), pokazuje jak zmieniło się właśnie nasze postrzeganie tego zakazu od 2020 roku.
Wówczas, pozytywnie lub zdecydowanie pozytywnie oceniało go 28% badanych, a negatywnie 57%. Z kolei w tym roku pozytywnie ocenia go już 38%, a negatywnie już tylko 37%. Znacząco wzrósł też odsetek niezdecydowanych. Podejrzewam, że to osoby, którym obecnie jest już wszystko jedno, a więc co czwarty badany. Co jeszcze istotne,- o czym często zapominano wcześniej przy innych tego typu badaniach, w tym badaniu wzięło udział 33% osób, które deklarowały, iż one lub ktoś z rodziny pracuje w branży, a więc ma wiedzę czy opinie na ten temat z pierwszej ręki. Widać to wyraźnie w odpowiedziach z rozróżnieniem tej kwestii, osoby związane z handlem niemal w połowie pozytywnie oceniają zakaz handlu w niedziele, aczkolwiek też spory odsetek deklaruje negatywne oceny. Tutaj też zdecydowanie w przypadku osób nie związanych z handlem - dla prawie 30% jest już to bez znaczenia.Źródło: Inquiry.
Stock Image from Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu