Nauka

Zainspirowani komiksem, chcą pomagać w stylu superbohatera

Daniel Wójcik
Zainspirowani komiksem, chcą pomagać w stylu superbohatera
Reklama

Postacie z komiksu są z reguły istotami niewiarygodnie odmiennymi od wszystkiego, co możemy spotkać w rzeczywistości. Jednak to właśnie dzięki tej skrajności i niesamowitości, potrafią one inspirować do tworzenia rzeczy niezwykłych. Tak jak członków tego zespołu egzoszkieletu.

W tym przypadku koreańscy inżynierowie zostali oczarowani nie przez niczyj charakter, gdyż to kostium bohatera był najistotniejszy. Zainspirowani zbroją Iron Mana, stworzyli egzoszkielet, który ma pomagać ludziom w komfortowy przemieszczaniu się bez niczyjej pomocy.

Reklama

Na razie może odstraszyć, ale już został doceniony

Koreańscy inżynierowie z instytutu KAIST, zaprojektowali egzoszkielet, który umożliwia ludziom porzucenie środków pomocy do przemieszczania się. Strój zainspirowany „prostotą” działania kombinezonu Tony'ego Starka nazywa się WalkON Suit F1 i chociaż nie pozwala latać, to działa równie inspirująco i jest po brzegi wypełniony współczesną technologią.

REUTERS/Sebin Choi

Waży zaskakująco niewiele, bo zaledwie pięćdziesiąt kilogramów i pozwala jego użytkownikowi poruszać się z prędkością 3,2 km/h. Taki ciężar mógł zostać osiągnięty dzięki używaniu lekkich materiałów, takich jak aluminium oraz tytan. Całość jest zasilany dwunastoma silnikami, które stymulują ruch nóg, imitując ludzkie stawy.

REUTERS/Sebin Choi

Zadaniem tego nie jest wyłącznie pomóc się poruszać. Celem zespołu jest pozwolić się użytkownikowi uniezależnić, więc egzoszkielet nie pomaga tylko przedostać się z punktu A do B. Pozwala także na takie na co dzień „zwykłe” rzeczy jak wejście po schodach czy zrobienie kroku w bok, aby móc wygodnie zasiąść na ławce w parku.

Za balans egzoszkieletu w czasie chodu odpowiadają sensory umieszczone w jego podeszwach, które kontrolują aż tysiąc sygnałów na sekundę, przewidując kolejny ruch użytkownika. Zaś obiektywy na jego przodzie, analizują otoczenie i obliczają na przykład wysokość schodów czy wykrywają przeszkody, aby wesprzeć brak czucia w przypadku osób o sparaliżowanych kończynach.

REUTERS/Sebin Choi

Jeden z członków zespołu opracowującego ten strój, jest również zmuszony korzystać codziennie z wózka inwalidzkiego i wspólnie z pozostałymi badaczami, przystąpili do udziału w zawodach Cybathlon 2024. Uczestnicy tego turnieju, podejmowali się wyzwań wyłącznie w egzoszkieletach. WalkON używany przez Kim Seung-hwana dał zespołowi KAIST pierwsze miejsce. Widać, że przyszłość wynalazku idzie w dobrą stronę, a ma być tylko lepiej. Projekt ma się stać bardziej przystępny, strój ma dosłownie przyjść do jego użytkownika, a także pozwolić na zupełnie samodzielne podniesienie się z pozycji siedzącej.

 

Źródło: Reuters

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama