Felietony

ZAIKS, ZAIKS nie daj się !

Grzegorz Marczak
ZAIKS, ZAIKS nie daj się !
34

Niedawno Internet Standard podał, że ZAIKS zabrał się za serwis publikujące chwyty i tabulatury gitarowe. Od każdego serwisu żąda 10% z zysków, minimum to 1000 PLN miesięcznie i dokładnego raportu z dochodów. Wszyscy wiem, że rynek muzyczny w Polsce "maleje" - powodów tego stanu rzeczy może być wiel...

Niedawno Internet Standard podał, że ZAIKS zabrał się za serwis publikujące chwyty i tabulatury gitarowe. Od każdego serwisu żąda 10% z zysków, minimum to 1000 PLN miesięcznie i dokładnego raportu z dochodów. Wszyscy wiem, że rynek muzyczny w Polsce "maleje" - powodów tego stanu rzeczy może być wiele zaczynając od braku promocji młodych i dobrych zespołów a kończąc na braku adaptacji do nowych warunków i nowej rzeczywistości.


Zarząd ZAIKSU - zdjęcie pozostawię bez komentarza

Nie twierdzę, że wszystkiemu winien jest ZAIKS - ma on jednak duży wpływ na to jak rozwija się rynek muzyczny w Polsce, jak kształtują się ceny muzyki itp.

Wszędzie na świecie toczą się zaciekłe dyskusje na temat przyszłością praw autorskich i tym jak muszą się one zmienić aby dostosować się do tego co dzieje się jeśli chodzi o rynek muzyczny, sposoby słuchania i dystrybucji muzyki.

ZAIKS ma jednak jeszcze kilka możliwości pozyskania pieniędzy na spadającym rynku, jedną z nich właśnie wykorzystuje. Następnie z pewnością zabierze się za śpiewających pod prysznicami, czy też dzieci w przedszkolu śpiewające piosenki na dzień mamy czy nauczyciela.

Nie chce być złośliwy ale patrząc na zarząd ZAIKS-u chyba wiem gdzie leży problem i dlaczego ta organizacja nie jest w stanie się rozwijać i dostosować do tego co niedługo czeka rynek muzyczny a co za tym idzie i przepisy o prawach autorskich.

Zdjęcie zarządu pochodzi ze strony zaiks.org

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu