Moje przemyślenia

Komisja Europejska dogadała się z Google

Paweł Grzegorz Iwaniuk
3

Ochrona danych osobowych w dzisiejszych czasach staje się coraz częściej tematem publicznych dyskusji w szczególności w kontekście działalności koncernów internetowych takich Google. Ostatnio wątpliwości Komisji Europejskiej wzbudził trwający 18 miesięcy okres przetrzymywania przez firmę informacji...

Ochrona danych osobowych w dzisiejszych czasach staje się coraz częściej tematem publicznych dyskusji w szczególności w kontekście działalności koncernów internetowych takich Google. Ostatnio wątpliwości Komisji Europejskiej wzbudził trwający 18 miesięcy okres przetrzymywania przez firmę informacji o wyszukiwanych przez internautów pojęciach łącznie z ich adresami IP.

Google podjęło decyzję o skróceniu okresu przetrzymywania danych do 9 miesięcy, co unijny komisarz Jacques Barrot określił jako krok w dobrym kierunku. Komisja Europejska sugerowała jednak początkowo, aby koncern skrócił ten okres do 6 miesięcy i zapewne będzie w dalszym ciągu dążyła do tego.

Czytając kolejne tego typu informacje, których bohaterami są unijni komisarze oraz wielkie koncerny odnoszę wrażenie, że Unia Europejska dużo skuteczniej niż Stany Zjednoczone radzi sobie z kontrolą działalności tych firm. Możliwe, że to z powodu bardziej liberalnego charakteru gospodarki USA, ale myślę, że w Europie różnego rodzaju przepisy antymonopolowe uniemożliwiłyby rozwój firmie typu Google bądź Microsoft w takiej postaci jaką znamy.

Źródło wiadomości: Yahoo! News

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu