Polska

Żabki wygrywają z Państwową Inspekcją Pracy w sądach - mogą być otwarte w wolne niedziele

Grzegorz Ułan
Żabki wygrywają z Państwową Inspekcją Pracy w sądach - mogą być otwarte w wolne niedziele
10

To duży sukces Żabki i franczyzobiorców, po rocznej batalii z PIP i „Solidarnością” mogą ogłosić zwycięstwo w pierwszej rundzie - walki przed sądami. A kto wie, może to była pierwsza i ostatnia runda.

Może tak być z tego względu, iż jak informuje Wyborcza, w obozie rządzącym nastąpił rozłam w tej kwestii, część posłów (głównie związanych Solidarnością) chcą zaostrzenia zakazu handlu w niedziele, które między innymi zezwalałoby na otwieranie placówek należących jedynie do Poczty Polskiej. Tak więc sklepy Żabka z tego wyłączenia nie mogłyby już korzystać.

Druga część posłów partii rządzącej, na czele z premierem Morawieckim, skłania się bardziej ku zliberalizowaniu przepisów, w związku z rosnącym niezadowoleniem rodaków, a wiadomo, że na jesień wybory parlamentarne.

Jakby nie było w kwestiach prawnych w przyszłości, obowiązujące obostrzenia nie wykluczają franczyzobiorców Żabki z handlu w niedziele objęte zakazem. We wszystkich sprawach sądowych założonych przez Państwową Inspekcję Pracy, a od których franczyzobiorcy złożyli sprzeciwy od wyroków nakazowych, sądy ich uniewinniły i umorzyły postępowanie.

To oznacza, że 5,5 tysiąca sklepów franczyzobiorców Żabki będzie mogło być nadal otwarte we wszystkie niedziele, jako placówki pocztowe. Co istotne nie muszą sami właściciele pracować w te dni. Takie stanowisko w tej sprawie otrzymaliśmy od Żabki:

Większość sklepów Żabka pracuje w niedziele objęte ograniczeniami, korzystając z zapisanego w Ustawie wyłączenia dla przedsiębiorców działających we własnym imieniu i na własny rachunek, prowadzących sprzedaż osobiście. Status placówki pocztowej nie warunkuje możliwości otwierania sklepów w dni objęte zakazem handlu. Daje on możliwość franczyzobiorcom skorzystania z pomocy pracowników.

Źródło: Business Insider Polska via Wyborcza.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu