5

Z jakiego motywu i wtyczek korzysta Twój ulubiony blog? Inwigilujemy WordPressa!

Wordpress jest dziś potęgą. Twórcy podają, że pod kontrolą CMS-a działa już ponad 71 mln stron www. Nie dziwi zatem powstawanie takich rozwiązań, jak What WordPress Theme Is That, które pozwalają inwigilować każdą z nich. Oczywiście w umiarkowanym stopniu… Owa inwigilacja raczej nie usatysfakcjonuje każdego użytkownika, bo dotyczy kwestii, w których o wiele lepiej orientują […]

Wordpress jest dziś potęgą. Twórcy podają, że pod kontrolą CMS-a działa już ponad 71 mln stron www. Nie dziwi zatem powstawanie takich rozwiązań, jak What WordPress Theme Is That, które pozwalają inwigilować każdą z nich. Oczywiście w umiarkowanym stopniu…

Owa inwigilacja raczej nie usatysfakcjonuje każdego użytkownika, bo dotyczy kwestii, w których o wiele lepiej orientują się posiadacze blogów na WordPressie lub webmasterzy. Mowa tutaj o użytym przez autora witryny motywie, a także aktywnych wtyczkach. Wystarczy wpisać w What WordPress Theme Is That adres strony, aby z marszu sprawdzić te wszystkie informacje.

Tak się bowiem składa, że mimo milionów stron na WordPressie, znaczna część z nich działa w oparciu o motywy, które ktoś kiedyś gdzieś udostępnił (za darmo lub za opłatą) i tym samym pozwolił dziesiątkom (tudzież tysiącom) użytkowników uczynić swoje blogi „unikatowymi”.

2013-10-07_172712

Informacje, które prezentuje opisywany serwis są dość szczegółowe. Możemy w ten sposób uzyskać informacje o autorze motywu, jego twórcy, stronie internetowej, a nawet zobaczyć miniaturkę. Poniżej znajdziemy natomiast listę pluginów, z których korzysta blog. Tutaj z rozpoznawaniem jest gorzej, bo nie wszystkie wtyczki są jeszcze wykrywane. Najskuteczniej serwis radzi sobie z najpopularniejszymi (oraz przejawiającymi swoją obecność w jakikolwiek sposób) rozwiązaniami tego typu, a więc wtyczkami SEO, galeriami, widżetami oraz dodatkami dodające funkcje cache’owania treści do WordPressa.

Jest też druga strona medalu (a jakże!). Serwis zbiera anonimowe dane o witrynach, których adresy są do niego wpisywane. Na tej podstawie tworzone są statystyki. Twórcy w tabelkach na odpowiednich podstronach dostarczają rankingi najpopularniejszych dostawców motywów oraz najczęściej instalowanych przez użytkowników wtyczek.

2013-10-07_162934

Przykładowo aktualnie ponad 6,3 proc. sprawdzonych blogów posiadało dodatek Contact Form 7, który cieszy się największą popularnością. Dwa kolejne miejsca zajmują wtyczki poprawiające pozycjonowanie witryny w wyszukiwarkach. Trudno niestety określić  jak bardzo miarodajne są to wyniki. Nigdzie nie podano informacji o tym, ile stron zostało uwzględnionych – jeżeli liczba ta wynosi kilka tysięcy, to w porównaniu z 71 mln wypada dość marnie. Nie mówiąc już o reprezentatywności…

What WordPress Theme Is That nie jest jakimś szczególnie rozbudowanym i niezbędnym do życia narzędziem. Niemniej serwis stanowi pewne źródło informacji dla webdesignerów. Dla wszystkich pozostałych może być natomiast ciekawostką służącą do prześwietlenia ulubionych serwisów. A nuż natkniemy się na coś godnego uwagi.