Felietony

Z Androida na iOS - czy rzeczywiście warto?

Jakub Szczęsny
Z Androida na iOS - czy rzeczywiście warto?
27

Dla osób rozważających zmianę systemu operacyjnego na swoim telefonie, przejście z Androida na iPhone'a jest właściwie jedyną opcją. Ale czy to dobry pomysł? Czy rzeczywiście warto zmieniać telefon z Androidem na taki z iOS?

Obecnie na rynku dostępne są dwa główne systemy operacyjne dla smartfonów: Android i iOS. Przejście z jednego systemu na drugi wiąże się zarówno z korzyściami, jak i pewnymi ograniczeniami - co jest chyba oczywiste. Jako użytkownik iPhone'a mogę Wam powiedzieć tak: takie przejście to nie tylko fejm, blichtr i sława, ale i pewne rozczarowania.

Ekosystem Apple:

Jednym z największych atutów iPhone'ów jest zintegrowany ekosystem Apple. Jeśli już używasz innych produktów Apple, takich jak MacBook czy iPad - to iPhone będzie doskonałym uzupełnieniem tego ekosystemu. Wszystkie urządzenia Apple są ze sobą ściśle powiązane (a to jest oczywiste: za OS i za urządzenia odpowiada bezpośrednio Apple), co ułatwia synchronizację danych i umożliwia płynne korzystanie z wielu funkcji, takich jak Handoff, AirDrop czy Continuity (w kontekście przenoszenia pracy z iOS na macOS).

Optymalizacja sprzętu i oprogramowania:

Jak wspomniałem, Apple projektuje zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie dla swoich urządzeń, co umożliwia osiągnięcie wysokiej jakości integracji między nimi. Toteż iPhone'y są znane z płynności działania, optymalizacji energii i długiego czasu pracy baterii. W przypadku Androida, system operacyjny musi być zoptymalizowany dla wielu różnych modeli telefonów produkowanych przez różnych producentów: owe sztuczki optymalizacyjne powodują, że potrzeba nieco większej mocy obliczeniowej i wysiłków producenta telefonu, aby ten działał dokładnie tak samo dobrze, jak iPhone. To nie jest przytyk w stosunku do Androida.

Prywatność i bezpieczeństwo:

Generalnie, Apple dba prywatność i bezpieczeństwo swoich użytkowników. iOS oferuje liczne funkcje, takie jak ograniczenia śledzenia, automatyczne blokowanie reklam, zabezpieczanie danych za pomocą Touch ID lub Face ID, a także szyfrowanie end-to-end w aplikacji Wiadomości. A zatem, Apple nieco wygrywa w zakresie bezpieczeństwa. Już samo to, że w oficjalnym sklepie - Google Play - można znaleźć programy ze złośliwym kodem. No, ludzie...

A teraz nieco poznęcamy się nad iPhone'ami: przejście na iOS nie zawsze wiąże się z przyjemnościami i o tym trzeba pamiętać, zanim wydacie spore pieniądze na iPhone'a, lub weźmiecie sobie go w leasing.

Ograniczona elastyczność i personalizacja:

Jedną z głównych wad iPhone'ów w porównaniu do Androida jest ograniczona elastyczność i personalizacja. System iOS jest bardziej zamknięty, a Apple narzuca ograniczenia dotyczące dostosowywania interfejsu użytkownika, instalowania aplikacji z zewnętrznych źródeł i dostępu do systemowych funkcji. Jeżeli lubisz sobie pogrzebać w ustawieniach telefonu i ustawiasz sobie niestandardowe launchery, czy używasz nieoficjalnych ROM-ów: zapomnij o tym.

Mniejszy wybór urządzeń i cen:

System Android ogółem oferuje ogromny wybór różnych modeli telefonów o różnych funkcjach i cenach. Można znaleźć urządzenia w różnych przedziałach cenowych, z różnymi rozmiarami ekranu, wydajnością i innymi specyfikacjami. W przypadku iPhone'ów wybór jest bardziej ograniczony, a nowe modele zazwyczaj są droższe niż ich odpowiedniki z Androidem. Jeżeli marzy Ci się iPhone - szykuj hajs. Lepiej nie będzie.

Zależność od ekosystemu Apple:

Podczas gdy dla niektórych osób integracja z ekosystemem Apple jest zaletą, dla innych może to być ograniczeniem. Ja sobie chwalę, ale jeśli nie korzystasz z innych produktów Apple i nie zamierzasz ich kupować, to przejście na iPhone'a może wymagać dostosowania się do nowego ekosystemu. Android zasadniczo nie ma tak rozwiniętego ekosystemu i mogło Cię to nie boleć, ale całość ekosystemu Apple to także istotne zalety, które... wymagają dalszych inwestycji. No i koszt akcesoriów to także rzecz, o której musisz pamiętać.

Przejście na iPhone'a zapewnia spójność w ekosystemie Apple, optymalizację sprzętu i oprogramowania oraz większe bezpieczeństwo i prywatność. Natomiast Android oferuje większą elastyczność personalizacji, większy wybór urządzeń o różnych cenach oraz niezależność od konkretnego ekosystemu. W przypadku iPhone'ów możesz liczyć na dłuższe wsparcie niż na Androidzie, ale zapłacisz więcej. Z drugiej strony - iPhone'a też sprzedasz za większe pieniądze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu