Artykuł sponsorowany

Yamaha YH-L700A - bezprzewodowe słuchawki z ANC dla audiofila

Krzysztof Kurdyła
Yamaha YH-L700A - bezprzewodowe słuchawki z ANC dla audiofila
37

Słuchawki w dzisiejszym świecie stały się czymś więcej, niż urządzeniami do słuchania dźwięku. Najważniejsze jednak, żeby producent nie zapomniał, że to właśnie dźwięk jest ciągle głównym wyznacznikiem ich jakości.

Razem z naszym partnerem, znanym dostawcą sprzętu audio najwyższej jakości, firmą Top Hi-Fi & Video Design, chcemy przedstawić Wam, flagowe, używając smartfonowej nomenklatury, słuchawki firmy Yamaha, model YH-L700A.

Są to profesjonalne, bezprzewodowe słuchawki nauszne, które japoński producent wyposażył w szereg autorskich technologii umożliwiających odsłuch dźwięku najwyższej jakości. Na pokładzie znajdziemy najnowocześniejsze kodeki, świetną aktywną redukcję szumów, ale przede wszystkim technologię dźwięku 3D korzystającą z systemu wykrywającego zmianę położenia słuchawek.

Yamaha YH-L700A - Wygląd i wykonanie

Zanim jednak przejdziemy do omówienia parametrów technicznych i jakości samego dźwięku, zajmijmy się fizyczną stroną „nauszników” Yamahy. YH-L700A należą do grupy największych, w pełni zakrywających nasze uszy, słuchawek. Ich waga to 330 g.

Wyglądu Yamahy z pewnością nie pomylicie z konstrukcjami innych firm. Najbardziej charakterystyczne elementy ich wykończenia, duże pola wyłożone wysokiej jakości siatkową tkaniną, nadają im unikalny charakter na tle dość podobnych do siebie produktów konkurencji. Ten ciekawy materiał zastosowano tak na zewnętrznych elementach obu słuchawek, jak i grubym, bardzo komfortowym pałąku.

W dolnej części prawego głośnika znajdziemy też, ukryte pod skórzaną wstawką, zaskakująco duże przyciski sterujące poziomem dźwięku oraz innymi funkcjami. Dzięki wcięciom w materiale są łatwo wyczuwalne pod palcami, a jednocześnie prawie niewidoczne dla postronnego obserwatora.

Na prawej słuchawce znajdziemy też dwa mniejsze przyciski, jeden służy do ich włączania i wyłączania, drugi odpowiada za przełączanie opcji dźwięku 3D. Na samym dole umieszczono port USB-C, służący do ładowania urządzenia.

Głośnik lewy skrywa z kolei niewielki przycisk przełączający tryby aktywnej redukcji szumów. Znajdziemy tam także wejście słuchawkowe na mini-jack 3.5 mm. Wszystkie materiały użyte do budowy tych słuchawek, od plastików po skórę są bardzo wysokiej jakości, a spasowanie elementów jest po prostu wzorcowe.

Yamaha YH-L700A - Wygoda

Słuchawki, jak już wspomniałem, są duże i relatywnie ciężkie, ale ich przemyślany kształt powoduje, że pałąk leży bardzo wygodnie na samym środku głowy. Nawet dłuższe sesje nie powodują uczucia dyskomfortu. Nauszniki są duże, miękkie, a materiał, z którego zostały zrobione, nie wywołuje pocenia się. Ogólnie, kilkugodzinne binge-watching serialu „Ekspansja” przeszły wzorowo, a soundtrack z tej produkcji brzmi na nich fantastycznie.

Warto dodać, że słuchawki mają przemyślany system składania do przenośnej formy. W zestawie znajdziemy funkcjonalne, sztywne etui. W artystycznie zaprojektowanym pudełku produktowym znajdziemy też wysokiej jakości kabel mini-jack, kabel USB-C - USB-A oraz adapter samolotowy.

Yamaha YH-L700A - funkcje smart

Nowoczesne słuchawki bezprzewodowo to także funkcje smart i nie da się ich ocenić, bez omówienia tego, jak współpracują z nowoczesnymi źródłami dźwięku, którymi najczęściej są dziś smartfony lub komputery. Na to pierwsze urządzenia znajdziemy w sklepach mobilnych Google i Apple dedykowaną aplikację Yamaha Headphones Controller.

Parowanie słuchawek jest bardzo proste, a sama aplikacja umożliwia zarządzanie funkcjami oraz aktualizację firmware'u słuchawek. Dzięki niej możemy choćby łatwo przełączać się pomiędzy przygotowanymi profilami dźwięku 3D, o których jeszcze szerzej napiszemy.

Yamaha YH-L700A, jak na nowoczesną konstrukcję przystało, umożliwia odbieranie i prowadzenie rozmów telefonicznych, sprzęt dogaduje się też z asystentami głosowymi, wspierane są w tym zakresie Google Asystent oraz Apple Siri.

Yamaha YH-L700A - Dźwięk

Najpierw garść suchych faktów, przetworniki słuchawek mają średnicę 40 mm, a ich pasmo przenoszenia to 8 - 40 kHz. Dla odsłuchu bezprzewodowego, uzyskiwanego poprzez Bluetooth 5.0, przewidziano obsługę kodeków SBC, AAC oraz Qualcomm® aptX™ Adaptive.

Yamaha wyposażyła ten model w kilka autorskich technologii pomagających w optymalizacji dźwięku, takich jak Listening Care czy Listening Optimizer. Dzięki pomiarom dokonywanym przez sensory słuchawki w praktycznie ciągłym trybie urządzenie jest w stanie dokonywać subtelnych korekt głośności oraz dopasowywać dźwięk do zmiennych warunków otoczenia.

Jednak najważniejszą z technologii wyróżniających te słuchawki jest bez wątpienia 3D Sound Field, umożliwiająca tworzenie efektu dźwięku przestrzennego. Co ważne, w porównaniu do obecnych już na rynku rozwiązań tego typu, efekt ten można uzyskać dla każdego rodzaju materiału wejściowego, nie są wymagane specjalnie przygotowane pliki.

Słuchawki wykrywają zmiany położenia i jeśli opcję 3D mamy włączoną, dźwięk będzie korygowany tak, abyśmy mieli wrażenie, że dobiega zawsze z tego samego kierunku. Brzmi to naturalnie, nie ma się wrażenia sztuczności i sprawdza się nie tylko w muzyce, ale także przy oglądaniu filmów.

W ramach stojącej za tym wszystkim technologii dźwięku 3D producent stworzył kilka, dostępnych z poziomu aplikacji, trybów specjalnych:

  • Kino,
  • Teatr,
  • Teledysk,
  • Sala koncertowa,
  • Koncert plenerowy,
  • Audio ROOM,
  • Muzyka w tle.

Przesłuchanie koncertowych wykonań utworów Hansa Zimmera na dedykowanym takiemu wykonaniu ustawieniu wywołuje ciarki na plecach, podobnie zresztą jak obejrzenie scen bitewnych w filmach wojennych w trybie kinowym.

Oglądanie wspomnianego już tutaj serialu „Ekspansja”, z absolutnie rewelacyjnym soundtrackiem w tle, to na tych słuchawkach prawdziwa uczta dla uszu. Słychać w tej kwestii doświadczenie Yamahy, zdobyte przy produkcji zaawansowanych zestawów kina domowego.

Wracając jednak do muzyki, choć w aplikacji nie znajdziemy klasycznego korektora graficznego, algorytmy Yamahy „dbają” o odpowiednie zbalansowanie dźwięku tak dobrze, że w przeciwieństwie do wielu innych słuchawek, do wspomnianego korektora ani razu nie zatęskniłem. Niezależnie od przesłuchiwanego gatunku muzycznego, a posiłkowałem się dość zróżnicowanym repertuarem (m.in. Woodkid, Rammstein, Epica, Przemysława Gintrowski, Faun, muzyka filmowa, Maanam) i wszystko brzmiało naprawdę świetnie.

Chociaż słuchałem muzyki głównie z Apple Music, oferującej dla sporej części utworów bezstratnie zakodowane źródła, to przeskoczenie na YouTube nie skończyło się cierpieniem uszu. Nawet pomimo agresywnego kodowania, jakość dźwięku była zaskakująco dobra (oczywiście jeśli samo źródło było przyzwoicie przygotowane).

Yamaha YH-L700A - aktywna redukcja szumów i rozmowy

Słuchawki Yamaha YH-L700A są wyposażone w autorski system redukcji szumów, który ma trzy tryby działania: włączony, Ambient Sound, w którym algorytmy przepuszczają część dźwięków otoczenia oraz wyłączony. Urządzenie wyposażono też w wysokiej jakości mikrofony, dzięki którym model doskonale sprawdzi się jako narzędzie do rozmów telefonicznych czy telekonferencji na Zoomie, Google Meet czy Teamsach.

Yamaha YH-L700A - Bateria, czas pracy i zasięg

Słuchawki ładujemy przy pomocy złącza USB-C, a źródłem prądu może być ładowarka o parametrach min. 5V 0,5A lub komputer. Naładowanie baterii od zera do 100% trwa około 3,5 h. Z włączoną redukcją dźwięku powinniśmy uzyskać około 34 godzin odsłuchu, jeśli chcemy dodatkowo skorzystać z technologi 3D Sound Field, czas skróci się do 11 godzin.

Zasięg, realizowany przy pomocy Bluetooth 5.0, producent określa na około 10 m, testując je w moim, pełnym żelbetowych ścian, mieszkaniu nie doświadczyłem żadnych problemów.

Yamaha YH-L700A - gdzie kupić

Słuchawki Yamaha YH-L700A kosztują w Polsce 2599 zł. Możecie je znaleźć w sklepie naszego partnera, firmy Top Hi-Fi & Video Design, bezpośredni link znajdziecie tutaj.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Top Hi-Fi & Video Design

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

StrefaTopHi-Fi