2

Yac – wiadomości głosowe dla zdalnych zespołów. Więcej czasu na pracę, mniej na rozmowy głosowe czy tekstowe

Na Product Hunt trafiłem ostatnio na ciekawy nowy projekt Tac, który różni się od dostępnych narzędzi do współpracy zdalnej w zespołach. Myślę, że może przydać się zwłaszcza teraz zespołom, których praca wymaga skupienia się na powierzonych zadań, bez zbędnych rozpraszaczy.

Slack, Microsoft Teams czy teraz Zoom mimo, że służą do usprawnienia komunikacji w zespołach, wymagają jednocześnie poświęcenia im sporo czasu, co często odrywa współpracowników od pracy, rozprasza i często irytuje. Musimy sprawdzać w kalendarzach kolejne zaplanowane połączenia wideo czy przeprowadzać dziesiątki rozmów telefonicznych, które zwykle się przeciągają. Podobnie jak z wymianą wiadomości na Slacku. Do tego dochodzą różne strefy czasowe i trudność z właściwym zgraniem się w odpowiednią godzinę.

Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi teraz aplikacja Yac, która jest narzędziem do współpracy zdalnej, nie wymagającym zbytniej uwagi i nie odrywającym od pracy, bo nie wymaga natychmiastowej reakcji.

Ale od początku. Tradycyjnie, jak w przypadku innych narzędzi do współpracy w zespołach musimy założyć konto dla naszego zespołu i zaprosić do niego jego członków przy wykorzystaniu ich adresów e-mail. Po jego stworzeniu możemy przejść do pobrania aplikacji. Dostępne są wersje na Windowsa i Mac OS oraz na Androida i iOS. Różnią się one od siebie funkcjonalnością, bo aplikacje desktopowe służą raczej do wysyłania samych wiadomości głosowych czy udostępnienia ekranu z adnotacjami wizualnymi i głosowymi, a mobilne wzbogacone są o wiadomości wideo połączone z głosem, zdjęcia połączone z głosem czy sam głos.

Aplikacja desktopowa po zainstalowaniu wyświetla się nam w postaci „dymku” znanego z Messengera na Androidzie. Po jego kliknięciu wyświetlają się nam wszystkie osoby z zespołu, do których możemy wysłać wiadomości głosowe lub zdjęcie czy nagranie live ze zrzutu ekranu z adnotacją.

Wiadomości głosowe mogą mieć długość do 2 minut, to chyba wystarczające na przekazanie istotnych informacji, podobnie jest z wiadomościami wideo.

Oczywiście bardziej istotne w pracy zespołowej, gdy pracujemy nad stworzeniem jakiejś aplikacji czy strony internetowej jest przesłanie i omówienie postępu prac. W tym celu możemy skorzystać z opcji udostępnienia ekranu. W czasie nagrywania możemy pokrótce streścić wykonaną pracę, jednocześnie wskazując markerem na ekranie właściwe obszary, o których opowiadamy. Po zakończeniu wiadomość błyskawicznie wysyłana jest do odbiorcy, a ten w odpowiednim dla siebie miejscu i czasie może ją odtworzyć.

Z kolei z pozycji smartfona możemy wysłać sam głos, wiadomość wideo lub wiadomość głosową wraz ze zdjęciem, którego ta wiadomość dotyczy.

Nie ma tu żadnych niepotrzebnych wodotrysków czy dodatkowych ustawień, zarówno z poziomu aplikacji komputerowej jak i mobilnej mamy możliwość skorzystania tylko z opisanych wyżej funkcji, jak i dostępu do historii przesłanych wiadomości, do których w każdej chwili możemy wrócić, co jest też przewagą nad bezpośrednią rozmową telefoniczną. Jakość przesłanych wiadomości, czy to głosowych czy wideo jest bardzo dobra, same aplikacje działają znakomicie i bez żadnego problemu wysyłają te krótkie informacje w bardzo krótkim czasie.

Jeśli chcecie sami przetestować tę aplikację, zapraszam na stronę główną Yac, po zarejestrowaniu będziecie mogli pobrać aplikacją na desktopa lub swoje urządzenie mobilne. W bezpłatnej wersji uzyskanie dostęp do nielimitowanych wiadomości oraz nieograniczonej liczby członków zespołu.

Źródło: Product Hunt.