Smartfony

Konsekwencja czy brak pomysłów na nowy wygląd smartfona? Xperia XZ1 prawie identyczna jak poprzedniczka

PW
Paweł Winiarski
17

Dawno nie widziałem tak dużej konsekwencji jeśli chodzi o wygląd smartfonów. Jeśli oczywiście wycieki dotyczące nowej Xperii XZ1 okażą się prawdą - bo przecież Sony wciąż może zaskoczyć.

Jestem jedną z tych osób, którym konsekwencja w wyglądzie smartfonów Sony się podoba. Podczas gdy inni producenci kombinują i stają na głowie by a) kopiować popularną konkurencję b) być jak najbardziej oryginalnym, Sony obrało jeden kierunek i się go trzyma. Jeśli jednak wycieki dotyczące wyglądu XZ1 (rendery) okażą się prawda - trzyma się go kurczowo i powinno już puścić.

Zwiewna i delikatna?

Nic z tych rzeczy, wygląda na to że Xperia XZ1 będzie się prezentować praktycznie tak samo jak Xperia XZ i Xperia XZ Premium. Podzespoły zamknięto w metalowej obudowie, nie zrezygnowano z naprawdę dużych pasków na górze i na dole obudowy. I to jest coś, czego kompletnie nie rozumiem - producenci prześcigają się w zmniejszaniu krawędzi, taki Samsung wypuścił naprawdę świetnie wyglądającego S8 i S8+, tymczasem Sony twardo trzyma się dwóch wielkich pasów startowych przez co często w komentarzach do poprzednich modeli smartfona czytałem, że sprzęty wyglądają jak cegła.

Na pewno pociesza obecność złącza słuchawkowego, podobnie jak w poprzednich modelach do przesyłania danych i ładowania smartfona używać będziemy portu USB typu C. Wygląda na to, że ponownie przycisk włączania będzie posiadał czytnik linii papilarnych. Używałem go w Xperii XZ, XZ Premium i X Compact - podoba mi się to rozwiązanie, zarówno jeśli chodzi o miejsce na obudowie, jak również sam mechanizm. Czytnik działa świetnie i trudno się do niego przyczepić.

Wyświetlacz 4K? Tego nie wiemy i tak naprawdę można się spodziewać wszystkiego - XZ1 ma posiadać ekran o przekątnej 5,2 cala. Jeśli chodzi o podzespoły, nie będzie to dokładnie to samo co w Xperii XZ Premium. Dostaniemy Snapdragona 835, ale do tego „tylko” 4 GB pamięci RAM i akumulator o pojemnmości 3000 mAh (dla przypomnienia - XZ Premium miała 6 GB i 3230 mAh, Xperia XZ Snapdragona 820, 3 GB RAMu i baterię 2900 mAh).

Tylna kamera Xperii XZ1 ma otrzymać 19 megapikseli, przednia 12 megapikseli. Telefon dostanie na starcie Androida w wersji 8.0.

Czy to wystarczy?

Recenzowana przez nas niedawno Sony Xperia XZ Premium okazała się naprawdę udanym telefonem. Trochę szkoda, że trzeba było czekać na ulepszone Premium i tak dobrego wrażenia nie zrobiła zwykła XZ. Nie mówię, że był/jest to zły smartfon - nic z tych rzeczy. Po prostu można było zrobić go lepiej, co pokazało samo Sony przy okazji XZ Premium. Pozostaje pytanie, czy po wypuszczeniu świetnego telefonu Sony może bić się o klientów z tak dobrym skutkiem jak robi to konkurencja? Zobaczymy po wynikach sprzedaży nowych smartfonów.

Sprzęt zostanie pokazany na tegorocznych targach IFA w Berlinie, dokładnie 31 sierpnia. Wtedy przekonamy się, czy Japończycy faktycznie cały czas trzymają się tego samego designu - powinniśmy zobaczyć też nowy model z niższej półki, czyli Xperię XZ1 Compact oraz Xperię X1. Przyznaję, że trochę bałem się kolejnego zwrotu w temacie nazewnictwa smartfonów Sony, ale tu też producent konsekwentnie trzyma się nowej strategii.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: