Smartfony

Xiaomi Redmi Note 5 jedynie patrzy w kierunku ideału: pierwsze wrażenia

23

Xiaomi szturmem zdobyła serca użytkowników smartfonów na całym świecie. Tania elektronika z której korzystanie nie jest bolesne? Mają jej w swojej ofercie naprawdę sporo. Dziś miałem możliwość pobawić się chwilę najnowszym smartfonem z ich oferty, który od poniedziałku będzie dostępny w Polskich sklepach. Pierwsze wrażenia? Nie jest źle, ale...

Xiaomi Redmi Note 5 — kompromisów tutaj nie zabrakło, ale...

5,99 calowy ekran o rozdzielczości 2160x1080 pixeli, Snapdragon 636 z Kryo 260 i Adreno 509, dwie kamery z tyłu (12 MP 1.4, f/1.9 + 5 MP 1.12, f/2.0) i jedna z przodu (13 MP), czytnik linii papilarnych z tyłu i akumulator 4000 mAh — oraz dwa warianty do wyboru 3GB RAM + 32 GB, lub 4GB RAM + 64 GB. Działa w oparciu o Androida Oreo (z nakładką MIUI 9.5). To tyle, jeżeli chodzi o techniczne formalności, o których trzeba wiedzieć. Aluminiowy tył i zaokrąglony ekran wyglądają efektownie — i co tu dużo mówić, całość prezentuje się naprawdę fajnie.

Nie ma się jednak co oszukiwać — Xiaomi Redmi Note 5 to urządzenie które nie należy do najwyższej półki smartfonów — sprzęt jest tani (o czym więcej za chwilę), więc musiało się to odbić na pewnych jego aspektach. Choć solidny akumulator i Quick Charge są na miejscu, to... tego samego nie można, niestety, powiedzieć o gnieździe USB-C. Chińczycy postawili na Micro USB, które — jak się okazuje — nie jest jeszcze zupełnie zapomniane, a szkoda. Wielkość aparatu także pozostawia wiele do życzenia — ten wyraźnie wystaje z obudowy i szczerze mówiąc, jako stały użytkownik sprzętu pomyślałbym raczej o jakiejś solidnej ochronie tego aspektu. Dla wszystkich miłośników płatności smartfonem też nie mam najlepszych wieści — Xiaomi Redmi Note 5 nie ma łączności NFC.

Dużo uwagi poświęcono aparatom fotograficznym, jednym z najważniejszych dla wielu użytkowników modułów smartfonów. W materiałach promocyjnych firma określa go mianem "Camera Beast" — i faktycznie, w swoim pułapie cenowym wypada w tej kwestii naprawdę okej. Kilka przykładów z dzisiejszego popołudnia:

Nawet tryb portretowy wypada całkiem fajnie, widać — druga kamerka się opłaciła. Najbardziej jednak jestem ciekawy, jak poradzi sobie ze zdjęciami przy gorszym świetle — ale na te dopiero nadejdzie czas ;-).

Ile kosztuje Xiaomi Redmi Note 5?

Zgodnie z obietnicą — wracamy jednak do tego, ile kosztować będzie Xiaomi Redmi Note 5 na naszym rynku. Polskie ceny urządzenia zaczynać się będą, kolejno, od 899 zł za tańszy wariant (32 GB wbudowanej pamięci + 3 GB pamięci RAM) i 1049 zł (64 GB wbudowanej pamięci + 4 GB pamięci RAM). Już od najbliższego poniedziałku będzie go można nabyć w autoryzowanych punktach sprzedaży — wśród nich m.in. Mi Store, X-Kom czy strefa Xiaomi w portalu Allegro.

W tej półce cenowej wydaje się być naprawdę niezłym wyborem, mimo kilku wad które widać już na pierwszy rzut oka. Ale więcej na ten temat w naszej recenzji, która pojawi się na stronie w najbliższych tygodniach...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu