Smartfony

Xiaomi Mi A2 prezentuje się świetnie. Premiera na MWC 2018

MS
Mateusz Stach
13

Atrakcyjnie wyceniony Xiaomi Mi A1 zdobył dużą popularność. Od jego premiery minęło już jednak trochę czasu. Czas premiery Xiaomi Mi A2, kolejnego smartfona z Android One, zbliża się.

Dopiero co pojawiły się pierwsze informacje o Mi 6X. To następca Mi 5X, który posłużył za bazę do stworzenia pierwszego smartfona Chińczyków z rodziny Android One – Xiaomi Mi A1. A już mamy zdjęcia Xiaomi Mi A2, który oficjalnie zaprezentowany zostanie na rozpoczynających się pod koniec lutego targach MWC (Mobile World Congress) w Barcelonie. Zbierając do kupy informacje z różnych źródeł, jesteśmy też w stanie przewidzieć coraz więcej elementów jego specyfikacji.

Przede wszystkim, możemy się spodziewać ekranu o przekątnej 5,99 cala i proporcjach 18:9. Dołącza więc do rosnącej rzeszy smartfonów z wyświetlaczem tego typu. Z drugiej strony obudowy uwagę przykuwa przede wszystkim podwójny aparat z umieszczonymi pionowo soczewkami, jedna nad drugą. To kolejny modny obecnie trend, a tak wyposażony Mi A2 wygląda nieco jak iPhone X. Smartfona Xiaomi będzie jednak łatwo odróżnić po obecności na pleckach czytnika linii papilarnych. Przewidywany system operacyjny to oczywiście czysty Android w wersji Oreo.

Xiaomi Mi A2 – Snapdragon czy Surge?

Przez analogię do poprzednika należałoby się spodziewać, że Mi A2 będzie napędzał SoC Qualcomm ze średniej półki pokroju Snapdragona 630. Jednak zdecydowanie więcej przemawia za własnym chipem Xiaomi – Surge S2. On również miałby być pokazany w Barcelonie. Według pierwszych informacji na jego temat, wyprodukowany w procesie technologicznym 16 nm (przez TSMC) SoC składa się z ośmiu rdzeni. Czterech Cortex-A73 z zegarem 2,2 GHz i czterech taktowanych 1,8 GHz Cortex-A53. Grafika to Mali G71 MP8. Ma być też zapewnione wsparcie dla pamięci LPDDR4 i nośników danych UFS 2.1. Taka konstrukcja powinna zapewnić lepszą funkcjonalność i wyższą wydajność niż znany z Mi A1 popularny Snapdragon 625.

Stadko smartfonów Xiaomi, które mają się pojawić na MWC 2018 rozrasta się. Mi A2 i jego chiński odpowiednik Mi 6X dołączają przecież do wspominanego już w tym roku flagowca Mi 7. A przecież obok nich wymienia się jeszcze europejski wariant Redmi 5 oraz Mi Mix 2S.

Bez względu na to, jaki procesor zostanie zastosowany w nowym Xiaomi ze średniej półki, widać, że dla cieszącego się dużą popularnością Mi A1 szykowany jest całkiem atrakcyjny następca. Jeżeli Xiaomi Mi A2 utrzyma poziom cen poprzednika, kształtujących się obecnie w okolicach 1000 będzie murowanym hitem sprzedażowym. Sam powoli zaczynam się rozglądać za następcą swojego wysłużonego smartfona. I jeżeli ujawnione dotychczas informacje się potwierdzą, Mi A2 byłby wysoko na mojej liście. Może niekoniecznie w widocznym na jednym ze zdjęć kolorze różanego złota...

Źródło: informacje zebrane przez notebookcheck

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: